Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – co to jest?

Spotkałeś się w sieci z pojęciem jakim jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, lecz zupełnie nic Ci to nie mówi?  W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić Wam, co kryje się za tą terminologią.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – sprawdź co o nim wiesz

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to nic innego jak system teleinformatyczny, który planowo ma powstać 13.10.2019. Jego istota ma za zadanie między innymi zwiększyć bezpieczeństwo gospodarczego obrotu, a także umożliwienie łatwej oraz rzetelnej weryfikacji struktur organizacyjnych osób uznawanych za prawne. Dodatkowo ma ona pomóc w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji na temat beneficjentów rzeczywistych. Dzięki CBRR osiągnięta ma być większa kontrola społeczna, a także większe zaufanie do uczciwości transakcji finansowych w naszym kraju.

Informacje, które podlegają zgłoszeniu do CBRR

Każde zgłoszenie do CBRR powinno zawierać w sobie między innymi: dane identyfikacyjne spółek, a także dane identyfikacyjne beneficjenta rzeczywistego  lub innego członka organu / wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki. Warto dodać, że do każdego zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie osoby, która je zgłasza. Oświadczenie to ma dotyczyć prawdziwości przekazywanych danych. Ciekawostką jest, że spółki które zostały wpisane do KRS mają obowiązek przekazania informacji o swoich beneficjentach, nie później niż 6 miesięcy odkąd powstał tzw. rejestr DRBD. Mamy nadzieję, że wiesz już czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych