Parkiety stworzą niepowtarzalną, piękną podłogę.

Parkiety – piękna i trwała podłoga

Wybierając podłogę do domu lub mieszkania, często zastanawiamy się czy parkiety będą dobrym rozwiązaniem. Jest to jednak zbyt duże uogólnienie. W zależności od rodzaju drewna i jakości pokrycia będą miały bowiem bardzo różne właściwości.

Odpowiednio wybrane parkiety będą bardzo trwałe.

Parkiety – propozycja do każdego pomieszczenia

Wyroby drewniane są w pewnym sensie ponadczasowym i wyjątkowym elementem wystroju pomieszczenia. Dzięki różnym barwom, fakturom i strukturom trudno uzyskać dwa takie same wzory, nawet przy wykorzystaniu materiału tego samego gatunku. Uogólniając, zaletą parkietów jest ich wysoka trwałość. Odpowiednio zabezpieczona i konserwowana podłoga będzie służyć i cieszyć oko przez wiele lat. W razie potrzeby będzie można poddać ją cyklinowaniu – procesowi w którym parkiety są oczyszczane z lakieru i wierzchniej warstwy drewna. Dzięki temu można usunąć przebarwienia i drobne zarysowania na ich powierzchni. Kolejną zaletą jest fakt, że prawidłowo ułożone klepki nie będą hałasować. Materiał ten się nie elektryzuje, przez co nie zgromadzi się na nim dużo kurzu.

Kolorystyka parkietów może z czasem ulegać niewielkim zmianom

Jakie wybrać?

Parkiety możemy pogrupować między innymi ze względu na pochodzenie drewna, z którego zostały wykonane. Chodzi tutaj o materiał rodzimy (np. dąb, jesion) i egzotyczny (merbau, jatoba). Pod względem praktycznym natomiast przede wszystkim liczy się twardość. Tam, gdzie bardzo często będą chodzić większe grupy ludzi, należy ułożyć najtwardsze gatunki (np. bambus, merbau). W mniej eksploatowanych pomieszczeniach można sobie pozwolić na miękki i pośrednie (orzech, dąb).