Odwodnienie u dziecka – skąd się bierze?

Odwodnienie u dziecka – skąd się bierze?

16 lipca, 2019 Wyłączono przez MS

Odwodnienie u dziecka to dość powszechny problem, z którym borykają się praktycznie wszyscy rodzice. Przyczyną odwodnienia u maluchów jest najczęściej biegunka, która związana jest z jakąś inną chorobą, taką jak np. grypa żołądkowa. Innymi przyczynami odwodnienia u dzieci są wymioty i niewystarczająca ilość płynów podawanych maluchowi. U starszych dzieci odwodnienie może być także spowodowane zbyt dużym wysiłkiem fizycznym. Przekonaj się, jakie objawy są związane z odwodnieniem, a także w jaki sposób sobie z nim radzić!

Odwodnienie u dziecka – jakie są jego objawy?

Odwodnienie u dziecka objawia się m.in. suchością ust oraz osłabieniem

Umiejętność rozpoznania czy dziecko jest odwodnione jest bardzo ważna, gdyż może ustrzec je przed groźnymi powikłaniami. Pierwszym objawem, który wskazuje na odwodnienie u dziecka jest suchość języka i ust. Objawami występowania tego problemu u dzieci są również zmniejszenie częstotliwości zmieniania pieluszki, a także brak lub niewielka ilość łez w trakcie płaczu. Na odwodnienie może wskazywać również osłabienie, senność, a także zmniejszenie napięcie skóry u dziecka. Jeśli dziecko ma zapadnięte oczy, brzuch lub policzki, to również może to być przyczyną odwodnienia.

Jak poradzić sobie z odwodnieniem?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby regularnie podawać dziecku płyny i od najmniejszych lat uczyć je, że regularne picie wody jest bardzo ważne. Jeśli chcemy wyleczyć odwodnienie u dziecka możemy podać mu również specjalne preparaty nawadniające. Istotna jest również odpowiednia dieta, która powinna być bogata w owoce i warzywa, a także świeżo wyciskane, domowe soki.