panele fotowoltaiczne na tle zabudowań

Instalacja paneli fotowoltaicznych – przewodnik krok po kroku

Energia słoneczna to temat wielokrotnie podejmowany w ostatnich latach przez ogromną liczbę środowisk, bardzo często ekologów, ale też i energetyków. Pewną odpowiedź na ten głos stanowią firmy, których ofertą dla swoich klientów jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to technologia wykorzystująca właśnie energię słoneczną, przekształcając ją pośrednio w energię elektryczną – dokładnie prąd elektryczny zmienny.

instalacja paneli fotowoltaicznych

Instalacja paneli fotowoltaicznych, krok I – wybór terenu

Cały proces należy zacząć od przemyślanego wyboru dotyczącego miejsca montażu. Klienci mają tutaj dwie możliwości: grunt oraz dach. Dach ma kilka zasadniczych wad – należy wybrać spad skierowany możliwe w kierunku południowym. W zależności od szeroki geograficznej, odpowiednią wartość musi też posiadać nachylenie dachu – widełki wynoszą od 25 do 50 stopni. Tych ograniczeń nie nakłada grunt, jednak jego wykorzystanie wykluczą daną powierzchnię działki z dalszego użytku.

panele fotowoltaiczne na tle domu

Instalacja paneli fotowoltaicznych, krok II – dobór urządzeń

Kolejnym etapem inwestycji jest wybranie podzespołów odpowiednich to naszych wymagań oraz warunków, jakie posiadamy. W trakcie całego czasu należy pamiętać, że w zamyśle jest to zakup na lata, dlatego zupełnie nieopłacalne jest tutaj kierowanie się czynnikiem finansowym. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że do naszej dyspozycji oddano niezliczoną wręcz liczbę dotacji oraz dofinansowań, które dodatkowo zwiększają opłacalność technologii dla zwykłego Kowalskiego.

panele fotowoltaiczne na tle nieba

Instalacja paneli fotowoltaicznych, krok III – montaż

Po wykonaniu poprzednich czynności można przejść do montażu. Instalację paneli fotowoltaicznych rozpoczyna się od przygotowania stelaży, odpowiednio do lokalizacji. Zaraz po stelażach przygotowana zostaje trasa kablowa, prowadząca do rozdzielnika i falownika od poszczególnych modułów. Następnie składane są panele, przy jednoczesnym łączeniu ich w łańcuchy i zamontowaniu falownika. Opcjonalnym elementem procesu jest tutaj konfiguracja układu monitorującego, aby łączył się on z siecią Internet.  Całą procedurę kończą pomiary elektryczne weryfikujące poprawność działania całej instalacji.