dzianina na t-shirt

Jaka powinna być dzianina na T-shirt?

Powiedzieć, że T-shirt jest jednym z najwygodniejszych i najpraktyczniejszych elementów stroju to powtarzać oczywistości. Dlatego nie będziemy dziś wychwalać jego zalet, a zajmiemy się tym, jaka dzianina na T-shirt będzie najlepsza i jak szybko przekształcić ją w ubranie.

Jaka dzianina na T-shirt jest dostępna na rynku?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie wszystko, co znajdujemy pod hasłem „dzianina” dzianiną jest. Często bywa zestawiona z tkaniną i z nią mylona. Tymczasem z tkaniny T-shirtu uszyć się nie da: byłby nieelastyczny, sztywny i łatwo by się miął. Dzięki temu, że dzianiny powstają z jednej nitki dzianej w rzędy przeplatających się oczek, są rozciągliwe. I to przesądza o ich atrakcyjności, jeśli chodzi o szycie tego typu ubioru.

Można ją kupić na przykład tutaj: https://makalele.pl/dzianina-t-shirt-100-bawelna-180g-czarny

czarna dzianina na t-shirt

Cechy dobrej dzianiny na T-shirt

Dzianina dobra na T-shirt będzie:

  • elastyczna, ale nie przesadnie rozciągliwa: nie odkształci się po kilku noszeniach
  • dobra gatunkowo, czyli o wysokiej gramaturze, nieprześwitująca
  • naturalna, oddychająca
  • łatwa do prasowania

Niestety, większość tych cech poznajemy dopiero w użytkowaniu. Właśnie dlatego, kiedy już raz znajdziemy sklep oferujący dobrą dzianinę, warto do niego wracać.

Jak uszyć T-shirt?

Ponieważ T-shirty są zazwyczaj lekko oversizowe, to najprostszy ubiór do uszycia. By go stworzyć, musimy zdjąć miarę z 5 miejsc: z obwodu klatki piersiowej, obwodu bioder, obwodu ramienia oraz szyi, a wreszcie pożądanej długości T-shirtu, mierzonej od szyi do wysokości bioder.

kolorowa dzianina na t-shirt

Wszystkie miary (poza ostatnią) dzielimy przez dwa, a do każdej połowy dodajemy po minimum 8 cm, żeby T-shirt nie był opinający. Do długości dodajemy tylko 4 cm. Wycinamy z dzianiny na T-shirt 6 prostokątów: dwa duże na przód i tył T-shirtu oraz cztery małe: na przód i tył każdego z dwóch rękawów. U szczytu obu większych prostokątów wycinamy półkola na szyję.

Następnie zszywamy: najpierw rękawy wzdłuż pionowych krańców, później główną część T-shirtu – również wzdłuż pionowych końców (ale pamiętamy, by zostawić u góry otwory szerokości ramienia). Następnie wszywamy rękawy, podwijamy końce materiału i… gotowe!