alfons-mucha-obrazy

Alfons Mucha. Obrazy mistrza secesji w salonie?

Secesja z bardzo wielu powodów jest od lat jednym z ulubionych stylów w sztuce. Jej ozdobność, finezyjność i wyjątkowe aspekty estetyczne pozostają docenione już od ponad stu lat. Chyba najbardziej rozpoznawalnym, wręcz sztandarowym twórcą nurtu dekoracyjnego secesji jest Alfons Mucha. Obrazy tego czeskiego artysty należą do najczęściej reprodukowanych i reinterpretowanych, np. w fotografiach czy filmach.

Czy warto inwestować w reprodukcje?

Ten temat to jedna z najbardziej spornych kwestii w świecie amatorów sztuki. Po jednej stronie dyskusji są rzecz jasna zapaleni przeciwnicy reprodukcji. Argumentują swoje stanowisko tym, że zamiast wydawać pieniądze na „podrabiane” dzieła artystów, którzy już dawno odeszli, należy inwestować w sztukę współczesną. Opinie te poparte są jak najlepszą myślą o współczesnych, jednak z pewną ignorancją odnoszą się do kwestii reprodukcji obrazów.

alfons mucha obrazy

Sztuka użytkowa Alfonsa Muchy – obrazy na co dzień

Przyjrzyjmy się temu na przykładzie Alfonsa Muchy. Obrazy tego twórcy niejednokrotnie można zobaczyć w kawiarniach, gdzie dodają uroku wnętrzom, albo w formie kalendarzy, notesów, papeterii… Można by wymieniać w nieskończoność, jaki wpływ ma na odbiór secesji Alfons Mucha. Obrazy z okresu secesji były zresztą właśnie do tego przeznaczone: fin-de-siècle, jako pierwsza z epok, chciała pokazać, że sztuka użytkowa jest tak samo ważna jak tzw. sztuka wysoka. Jeżeli sam Mucha tworzył dla firm sprzedających papierosy (słynny plakat JOB) czy teatrów, dlaczego nie umieścić jego dzieła w swoim domu? My jesteśmy za!