obraz wyspiańskiego macierzyństwo

Obraz Wyspiańskiego – „Macierzyństwo”. Polska sztuka końca XIX wieku

W grudniu 2017 roku podczas  aukcji warszawskiego Domu Aukcyjnego DESA Unicum został pobity rekord. „Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki przestało być najdrożej sprzedanym polskim obrazem w historii – znalazł się obraz, za który ktoś skłonny był zapłacić dokładnie 4,366 mln zł. O jakim obrazie mowa? Jest to oczywiście obraz Wyspiańskiego „Macierzyństwo”. Polska sztuka bezwzględnie zyskuje na znaczeniu i coraz mocniej wybija się na tle sztuki europejskiej. Przyjrzyjmy się bliżej historii i interpretacji tego obrazu.

Obraz Wyspiańskiego „Macierzyństwo” na aukcji

Od 14 grudnia 2017 obraz Wyspiańskiego „Macierzyństwo” to oficjalnie najdroższy polski orbaz. Co ciekawe, mało kto się tego spodziewał – cena wywoławcza nie przekraczała 800 tys. zł, natomiast estymowany zysk ze wspomnianego obrazu stanowił około 2 mln zł. Na obrazie można zobaczyć żonę Wyspiańskiego, Teodorę Teofilię Pytko, która trzyma na rekach jedno ze swoich dzieci.

Bezprecedensowa czułość „Macierzyństwa”

Z tego pastelu polskiego malarza emanuje niesamowicie promienna rodzicielska miłość. Coś w sposobie malowania jest tak łagodne i subtelne, ciepłe i jasne, że nie sposób nie zwrócić na to uwagi. Co ciekawe, w obrazie została zachowana równowaga między poszczególnymi postaciami. Synek malarza zajmuje centralną część obrazu, z czułością pije mleko matki, znajduje ukojenie. Córki zebrane wokół rodziny stoją i obserwują sytuację. Obraz Wyspiańskiego Macierzyństwo to niezwykłe przedstawienie rodzicielskiej miłości.

obraz wyspiańskiego macierzyństwo