
BEPS – jak walczyć z unikaniem podatków?
13 marca, 2020Termin „Base erosion and profit shifting” (BEPS) odnosi się do strategii planowania podatkowego stosowanych przez przedsiębiorstwa międzynarodowe, które wykorzystują luki i niedopasowanie przepisów podatkowych w celu uniknięcia płacenia podatku. Większa zależność krajów rozwijających się od podatku dochodowego od osób prawnych oznacza, że cierpią one na BEPS w nieproporcjonalnie dużym stopniu. Praktyki te kosztują kraje 100-240 mld USD utraconych dochodów rocznie. Ponad 135 krajów i jurysdykcji współpracuje nad wdrożeniem środków mających na celu zwalczanie unikania opodatkowania, poprawę spójności międzynarodowych przepisów podatkowych i zapewnienie bardziej przejrzystego środowiska podatkowego.
BEPS a prawo podatkowe w poszczególnych krajach
BEPS odnosi się do strategii planowania podatkowego, które wykorzystują luki i niedopasowanie przepisów podatkowych w celu sztucznego przenoszenia zysków do miejsc o niskim poziomie opodatkowania lub miejsc, w których nie prowadzi się działalności gospodarczej lub w których nie prowadzi się jej wcale, lub w celu zmniejszenia podstawy opodatkowania poprzez płatności podlegające odliczeniu, takie jak odsetki lub należności licencyjne. Chociaż niektóre z wykorzystywanych systemów są nielegalne, większość z nich nie. Podważa to uczciwość i integralność systemów podatkowych, ponieważ przedsiębiorstwa prowadzące działalność transgraniczną mogą wykorzystywać BEPS w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej nad przedsiębiorstwami działającymi na poziomie krajowym. Co więcej, gdy podatnicy widzą, że korporacje międzynarodowe unikają podatku dochodowego zgodnie z prawem, podważa to dobrowolne przestrzeganie przepisów przez wszystkich podatników.
Wpływ na kraje rozwijające się
BEPS ma duże znaczenie dla krajów rozwijających się ze względu na ich dużą zależność od podatku dochodowego od osób prawnych, zwłaszcza od przedsiębiorstw międzynarodowych. Zaangażowanie krajów rozwijających się w międzynarodową agendę podatkową jest ważne, aby zapewnić im wsparcie w zaspokajaniu ich szczególnych potrzeb i umożliwić im skuteczny udział w procesie ustanawiania standardów w zakresie podatków międzynarodowych.