Blizny przerostowe – dlaczego powstają i jak je usunąć?

Blizny przerostowe – dlaczego powstają i jak je usunąć?

15 lipca, 2019 Wyłączono przez MS

Blizny przerostowe to wypukłe zmiany o różnej wielkości i kształcie, które powstają na skutek nieprawidłowości w procesie gojenia się ran. Powodują one przerost blizny ponad poziom skóry i najczęściej powstają w obrębie blizn pooperacyjnych, pooparzeniowych oraz pourazowych. Istnieją na szczęście różnorodne zabiegi, które pozwalają je leczyć, a nawet całkowicie je usunąć. Przekonajcie się sami!

Blizny przerostowe – jakie dają objawy?

Blizny przerostowe powodują dyskomfort, jednak istnieją metody, dzięki którym możemy skutecznie je usunąć

Podobnie do innego rodzaju blizn, blizny przerostowe najczęściej objawiają się zaczerwienieniem, które z czasem blednie. Tym co je wyróżnia jest ich wypukły kształt, który zazwyczaj znacząco odstaje ponad poziom skóry, powodując uczucie dyskomfortu, a także dając nieestetyczny wygląd.

Leczenie i usuwanie blizn

Leczenie i usuwanie tego rodzaju blizn należy skonsultować z doświadczonym lekarzem. Warto zadbać o stosowanie specjalnych żeli silikonowych czy ucisku już w trakcie gojenia się rany, co sprawi, że blizna z pewnością będzie miała mniejszy rozmiar. Blizny przerostowe można skutecznie leczyć za pomocą krioterapii, w trakcie której niszczone są przerośnięte tkanki. Często stosowanym sposobem leczenia tego rodzaju blizn są również iniekcje z substancjami aktywnymi, które wpływają na zmniejszenie syntezy kolagenu. W przypadku występowania blizny w widocznym miejscu lub jej znacznej wielkości zaleca się jej całkowite usunięcie przy pomocy lasera. Zabieg ten jest bardzo skuteczny, a przy tym bezbolesny. Przekonajcie się sami!