Cementy stomatologiczne – czym są? Który jest dobrym wyborem?

Cementy stomatologiczne – czym są? Który jest dobrym wyborem?

16 maja, 2019 Wyłączono przez KB

Cementy stomatologiczne to materiał stosowany w stomatologii. Używa się go jako podkładu do wypełnień stomatologicznych. Może służyć jako wypełnienie czasowe, ale również może być stosowany do stałego wypełnienia.

Cementy stomatologiczne – jaką ma formę?

Cementy stomatologiczne zazwyczaj mają formę proszku bądź też płynu, który należy wymieszać, dzięki czemu możemy uzyskać pożądaną postać cementu, który następnie stwardnieje. Wyróżnia się cementy: cement cynkowo-fosforanowy (Agathos), cement cynkowo-polikarboksylowy, glassjonomerowe, na bazie tlenku cynku z eugenolem, na bazie wodorotlenku wapnia: twardniejące (Life) i nietwardniejące (Biopulp).

Co jest dostępne?

W ofercie CSK-MED znajdują się rozmaite cementy stomatologiczne, które mogą pełnić rozmaite funkcje. Dlatego każdy gabinet dentystyczny może znaleźć odpowiednie wypełnienia w asortymencie opisywanego sklepu.

W ofercie sklepu jest m.in GC Fuji PLUS – conditioner, który ma na celu przygotowanie powierzchni zęba do adhezji. Adhezja to łączenie ze sobą powierzchniowo warstw ciał fizycznych lub faz np. stałych bądź ciekłych. Mówiąc prościej i po ludzku – ma na celu przygotowanie zęba na przyjęcie plomby, tak by nie wypadła. Przygotowana wcześniej powierzchnia zęba przez ten preparat sprawia, że mocowanie jest mocniejsze, a także sprawia, że zmniejsza się ryzyko otwarcia kanalików zębinowych.
Pośród asortymentu CSK-MED jest także cement glasjonomerowy, który ma na celu osadzenie prac protetycznych w ustach pacjenta.