Certyfikat spawacza – czym jest i jak go zdobyć?

Certyfikat spawacza – czym jest i jak go zdobyć?

18 sierpnia, 2022 Wyłączono przez FP

Ze względu na szybki rozwój technologii konstrukcyjnych, oraz rosnąca liczba inwestycji w polsce i za granicą coraz bardziej pożądanym staje się zawód spawacza. Świadczą o tym, chociażby stale rosnące zarobki na tym stanowisku, jednak warto mieć na uwadzę, by zdobyć wymarzony zawód koniecznym może być certyfikat spawacza – który będzie zaświadczał o posiadanych umiejętnościach.

certyfikat spawacza

Certyfikat spawacza – kto może go zdobyć?

Okazuje się, że aby zostać certyfikowanym spawaczem, konieczne jest ukończenie studiów technicznych, oraz odbycie co najmniej dwuletniej praktyki zawodowej. Alternatywną opcją jest również ukończenie szkoły średniej o profilu technicznym, jednak należy pamiętać, że w tym przypadku wymagana praktyka jest dłuższa i wynosi, aż 5 lat. Certyfikat spawacza można uzyskać, gdy po wykonanych praktykach zaliczy się egzamin, który obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną.

jak zdobyć certyfikat spawacza

Jakie kursy można wykonać?

Na drodze w podniesieniu zarobków, oraz łatwiejszemu uzyskania certyfikatu spawacza można ukończyć szereg kursów, które pomogą podnieść kwalifikację zawodowe. Spośród nich wyróżniamy:

  • TIG 141 – czyli precyzyjna metoda spawalnicza przeznaczona do stali nierdzewnych, oraz czarnych
  • MAG 135, 136 – Metoda wykorzystująca łuk elektryczny oraz topliwą elektrodę metalową, szczególnie przydatne w przemyśle ciężkim, oraz budownictwie
  • MMA 111 – czyli jedna z najstarszych metod spawalniczych, podczas której wykorzystuje się łuk elektryczny, oraz metalową elektrodę otuloną. Sam kurs kończy się egzaminem teoretycznym, oraz praktycznym.