Cięciwa do łuku klasycznego – jaki model wybrać ?

Cięciwa do łuku klasycznego – jaki model wybrać ?

2 października, 2018 Wyłączono przez DB

Dziś artykuł z dziedziny łucznictwa. Sport niesamowity, może was to zdziwi ale w Polsce bardzo popularny, świadczą o tym chociażby liczne szkoły łucznictwa, mnóstwo for internetowych o tej tematyce, blogów i książek. Ale drodzy łucznicy mali i duzi czy wiecie jak dobrać cięciwę do swojego łuku?

Cięciwa definicja i rodzaje

Cięciwa jest to element łuku, kuszy lub balisty służący do nadawania prędkości wystrzeliwanym pociskom czyli głównie mowa tu o strzałach.  Jest napinana ramionami łuku. W dawnych czasach cięciwy były wykonywane z  różnych włókien roślinnych między innymi z  lnu, konopi czy jedwabiu. Popularne były również ścięgna zwierzęce, końskie włosia lub jelita zwierzęce. Obecnie na cięciwy stosuję  się nici sztuczne i naturalne takie jak Fastflight, Dacron czy Dratwa lniana.

cięciwa do łuku klasycznego

Cięciwa do łuku klasycznego

Model cięciwy do łuku klasycznego powinien być dopasowany do dokładnego modelu i długości łuku. Zazwyczaj kupując cięciwę będziemy zatem zwracać uwagę na miejsca, gdzie mogą dla nas wykonać cięciwę na wymiar. Zazwyczaj sklepy wymagają następujących informacji  właśnie dokładnego modelu i długości łuku, długości cięciwy, ilości nitek, długości owijek, wielkości uszu. To sporo informacji i nie każdy z łuczników, szczególnie mowa o początkujących wie jak dane informacje zebrać. Wtedy fachowa ob sługa w sklepie łuczniczym będzie nam niezbędna. Z zebranych przez nas informacji wynika, że cięciwa dakronowa to częsty wybór do łuku klasycznego. Dlaczego akurat ta ?Dakron to najbardziej rozciągliwy z materiałów stosowanych do produkcji cięciw, dzięki czemu możemy go zastosować w wielu łukach tradycyjnych a i rekreacyjnych, jest dobra i uniwersalna. Jednym z miejsc, gdzie kupimy cięciwę do łuku klasycznego na wymiar jest sklep łucznicy w Jaworzu, obok Bielska- Białej. Prowadzą oni również sklep internetowy, gdzie znajdziecie spory wybór nie tylko cięciw ale i całego osprzętu łuczniczego !