Co to jest assessment center?

Co to jest assessment center?

25 października, 2018 Wyłączono przez SP

Coraz częściej spotykamy się z tym pojęciem podczas procesów rekrutacyjnych. Dla niektórych brzmi egzotycznie, inni mają już dość duże doświadczenie w uczestniczeniu w takim procesie. Co to jest assessment center i jak się do niego przygotować?

Definicja i rodzaje assessment center

AC to tak zwane centrum oceny. Polega na poddaniu grupy kandydatów na dane stanowisko serii testów, zadań i ćwiczeń. Ich poczynania obserwują dwaj asesorzy. Chodzi o to, by w warunkach imitujących rzeczywistą atmosferę pracy w konkretnej firmie sprawdzić, jak potencjalni pracownicy radzą sobie z emocjami, pracą w grupie, obroną i uzasadnieniem własnego zdania, a także wykonywaniem poleceń i… po prostu stresem.

assessment center polega na pracy w grupie

Assessment center może obejmować kilka typów zadań:

  • zadania grupowe
  • testy kompetencyjne
  • testy psychologiczne
  • wywiady kompetencyjne

co to jest assessment center?

Już wiesz, co to jest assessment center? Dowiedz się, jak się przygotować!

Kiedy już wiemy, co to jest assessment center, dowiedzmy się, jak się do niego przygotować. Nie wystarczy bowiem odpowiednio się ubrać i punktualnie stawić w umówionym miejscu. Jako uczestnicy musimy dowiedzieć się przedtem jak najwięcej o firmie, do której się rekrutujemy, o stanowisku, o które się staramy oraz o branży, w której mamy działać. Warto też opanować kilka technik służących okiełznaniu stresu oraz uświadomić sobie, że podczas takiego badania tylko spokój nas uratuje.