Co to jest ECU w samochodzie oraz za co odpowiada?

Co to jest ECU w samochodzie oraz za co odpowiada?

21 grudnia, 2021 Wyłączono przez A S T A

Sterowniki ECU są modułami odpowiadającymi za nadzorowanie, a także zarządzanie pracą silnika i innych podzespołów w samochodzie. Niestety mogą one ulegać awariom. Jak je rozpoznać oraz co zrobić w przypadku uszkodzenia ECU? Zapraszamy do lektury.

Charakterystyka sterownika ECU i symptomy awarii

Mózg pojazdu – właśnie tym w nowoczesnych pojazdach jest ECU, czyli Engine Control Unit. Niestety jak to z elektroniką bywa, także i on może ulegać awarii. Najczęstsze symptomy, które mogą świadczyć o awarii tego elementu to nierówna praca jednostki napędowej, widoczny wzrost spalania, a nawet niemożność odpalenia auta. W takiej sytuacji podstawą jest szybka diagnostyka, która pozwoli upewnić się, czy to problem właśnie z tym elementem.

ECU

Przyczyny awarii ECU

Warto wspomnieć też, z czego wynika awaria ECU. Generalnie przyczyn usterek jest wiele. Mogą doprowadzić do nich przede wszystkim różnego rodzaju czynności tuningowe lub chiptuningowe, których celem ma być zwiększenie mocy silnika. Do problemów może prowadzić także zalanie wodą, a także fabryczne usterki, choć te ostatnie generalnie zdarzają się zdecydowanie rzadziej.

Jak widać przyczyn awarii „mózgu silnika” może być kilka. W takiej sytuacji niezbędna jest wymiana modułu, którą warto wykonać tanio również dzięki używanym częściom dostępnym w asortymencie wielu sprzedawców, także online.