Czym jest mechaniczny sygnalizator brań i do czego służy? Sprawdź!

Czym jest mechaniczny sygnalizator brań i do czego służy? Sprawdź!

3 sierpnia, 2021 Wyłączono przez P K E

Zarówno profesjonalne, jak i czysto amatorskie wędkarstwo obfituje w ogrom sprzętu i akcesoriów niezbędnych lub ułatwiających łowienie ryb. Jednym z nich jest mechaniczny sygnalizator brań. Co to dokładnie jest i do czego służy? Dowiesz się z poniższego wpisu!

Mechaniczny sygnalizator brań – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, mechaniczny sygnalizator brań to rodzaj urządzenia, a zarazem szczególny rodzaj sygnalizatora, którego funkcją jest na wskazywaniu wędkarzowi brania ryby. Robi to za pomocą linki głównej, która napina się w wyniku samozacięcia ryby na wędkarskim zestawie końcowym. Poza swoją podstawową rolą, pomaga on także sygnalizatorom elektronicznym, załamując kąt linki głównej i umiejętnego kierowania jej na czujnik danego sygnalizatora bez względu na kąt, w jaki ustawiona jest w tym czasie wędka.

mechaniczny sygnalizator brań

Rodzaje sygnalizatorów mechanicznych

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje sygnalizatorów tego rodzaju, a także rozwiązania, łączące w sobie cechy obu z nich. Pierwszym jest mechaniczny sygnalizator brań typu Swinger, którego cechy charakterystyczne to sztywne ramię, łączące głowicę z podpórką, które spotkać można w różnych rozmiarach. Polecany jest na łowiska, w których występują silne i częste wiatry oraz na wyjątkowo dalekich odległościach. Drugi typ, mechaniczny sygnalizator brań Hanger różni się miękkim połączeniem, co zapewnia mu znacznie bardziej swobodne poruszanie po lince. Doskonale sprawdzają się na małych i średnich dystansach, wtedy gdy wymagana jest duża precyzja wskazań.