Domy pasywne – nowoczesne spojrzenie na budownictwo

Domy pasywne – nowoczesne spojrzenie na budownictwo

29 września, 2018 Wyłączono przez DB

Budowle wykonane sposobem pasywnym coraz częściej możemy zauważyć na przedmieściach małych oraz dużych miast, nie tylko za granicą ale i w naszym kraju. Powoli dociera do nas jak droga jest energia, a wybierając domy pasywne, sporo możemy na niej zaoszczędzić. Ale po kolei.

Domy pasywne – a co to?

Co nazwiemy domem pasywnym? Dom, który ma ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię, dokładnie poniżej 15 kWh/(m²/ rok). To najdoskonalsza forma budownictwa energooszczędnego. Takie domy, aby spełniały swoją funkcję i faktycznie były tanie w użytkowaniu, muszą być odpowiednio zaprojektowane.  Rolę gra wykonanie bryły budynku, precyzja i doświadczenie ekipy budowlanej, architektów i każdej osoby zaangażowanej w budowę sprawi, że nasz dom będzie faktycznie energooszczędny.  Trzeba uwzględnić następujące kwestie:  możliwości terenu, z uwzględnieniem takich czynników jak ukształtowanie terenu, położenie geograficzne obiektu czy rodzaj gruntu. Tylko specjaliści mający wprawę i doświadczenie, są w stanie stworzyć taką perełkę.

0000

Zalety nowoczesnego budownictwa

Wszystkie domy wznoszone od 2020 roku w Europie, zgodnie z zapewnieniami Unii Europejskiej, będą musiały zostać zbudowane w technologii pasywnej. Dlaczego? W trosce o nasze środowisko, które człowiek mocno eksploatuje. Plusem jest, że obecnie możemy uzyskać wiele dofinansowań do budowy takiego domu. Dodatkowo te koszty nam się zwrócą. Zdziwieni? Wynika to z tego,że  koszt utrzymania pasywnego budynku jest nawet do kilkunastu razy mniejszy niż domu wybudowanego metodą tradycyjną ! Kolejna szokująca informacja –  nowoczesne domy energooszczędne (które owszem też są tańsze od tradycyjnych) zużywają ok 30 kWh/m², zapotrzebowanie ich pasywnych odpowiedników staje się o minimum 50% niższe ! Czy więc opłaca się wybudować domy pasywne? Będzie to jedna z mądrzejszych decyzji.