Dlaczego filmy o szpiegach są tak popularne?

Dlaczego filmy o szpiegach są tak popularne?

9 listopada, 2022 Wyłączono przez DB

Oczywiście filmy szpiegowskie nigdy nie straciły na popularności. Historie o tych, którzy działają w cieniu, sięgają najwcześniejszych dni kina, zwłaszcza jeśli zwrócimy uwagę na twórczość Alfreda Hitchcocka z lat 30 i takie tytuły jak 39 kroków, Tajny agent czy Znikająca dama. Lata 60- te zaś zapoczątkowały pełną, publiczną fascynację tajnymi agentami, która zaowocowała apetytem wszystkich widzów Bonda, Smileys, Hunts i Bournes.

Szpiedzy i ich najdzwyczaje umiejętności

filmy o szpiegach

Ta fascynacja filamami o szpiegach wynika częściowo z podejmowanej w produkcjach tematyki życia i śmierci, międzynarodowych intryg, tajemnic rządowych czy fałszywych tożsamości. Filmy szpiegowskie — bez względu na to, czy dotyczą spotkań seksualnych i gadżetów, czy kołnierzyków trencza od renomowanego projektanta lub spotkań w ciemnych zaułkach — dają szansę wyobrażenia sobie, że jesteśmy uroczymi łobuzami, inteligentnymi strategami lub fizycznymi półbogami, zdolnymi do pokonania każdej przeszkody, jednocześnie zachowując nienaganny wygląd.

Społeczne niepokoje a filmy o szpiegach

Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż przemysł kinowy często działa jako barometr kulturowy, absorbując współczesne niepokoje społeczne i przekładając je na rozrywkę. A jeden z naszych najbardziej widocznych niepokojów w tej chwili dotyczy pytania kto nas obserwuje i dlaczego. Inwigilacja rządów, algorytmy Facebooka, Amazona i Netflixa, które przyglądają się i badają nasze zainteresowania. Hakerzy podważają i przechwytują prywatne dane i udostępniają je światu te czynniki sprawiają, że filmy o szpiegach są bliższe nam bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej!