Finanse i rachunkowość – czym są i dlaczego warto je znać?

Finanse i rachunkowość – czym są i dlaczego warto je znać?

30 stycznia, 2023 Wyłączono przez Jko

Planujesz studiować finanse i rachunkowość? Najpierw dowiedz się, co to jest za kierunek i co kryje się pod jego nazwą.
Finanse to dziedzina, która zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją zasobów finansowych. Rachunkowość zaś to dziedzina związana z rejestrowaniem, ujmowaniem i prezentacją danych finansowych. Dlaczego warto znać finanse i rachunkowość? Przede wszystkim dlatego, że znajomość zagadnień związanych z finansami i rachunkowością jest bardzo ważna – pozwala na lepsze zarządzanie swoimi pieniędzmi i ułatwia podejmowanie decyzji finansowych.

Jak rozpocząć naukę kierunku Finanse i Rachunkowość?

Aby rozpocząć naukę kierunku finanse i rachunkowość, warto zacząć od zapoznania się z podstawowymi pojęciami i zasadami związanymi z tymi dziedzinami. Można to zrobić poprzez czytanie książek i artykułów na ten temat, a także uczestniczenie w studiach, szkoleniach i kursach. Warto rozważyć studiowanie tego kierunku, ponieważ daje to możliwość pracy w ciekawej branży, w wielu przedsiębiorstwach.

agence olloweb qfp4 Ud6Fyg unsplash

Podstawowe pojęcia, które musisz znać

Niektóre z podstawowych pojęć związanych z finansami i rachunkowością to: budżet, bilans, rachunek zysków i strat, wynik finansowy, kapitał własny, aktywa i pasywa. Dodatkowo warto wiedzieć, jakie są rodzaje rachunkowości:

  • rachunkowość finansowa
  • rachunkowość podatkowa
  • rachunkowość zarządcza
  • rachunkowość produkcyjna
  • rachunkowość budżetowa.

Jak widać Finanse i Rachunkowość to bardzo przydatny kierunek, który warto studiować. Daje dużo możliwości, ponieważ pozwala nie tylko zdobyć pracę marzeń, ale również umiejętności, które przydadzą się w prywatnym życiu.