Gatunki ryb akwariowych – podział i informacje

Gatunki ryb akwariowych – podział i informacje

29 stycznia, 2019 Wyłączono przez AH

Relacje z rybką – gatunki ryb akwariowych

Hodowanie rybek akwariowych przez wielu może być uważane za coś zupełnie nieciekawego, a nawet bezsensownego w kontekście posiadania zwierzęcia domowego. Bo przecież jaką relację można nawiązać z rybą? Fani dostrzegają jednak inne zalety posiadania własnego akwarium. Abstrahując od tego, czy z rybą da się nawiązać kontakt, czy nie (istnieje wiele przykładów, że się da), oglądanie podwodnego życia jest niebywale relaksujące i uspokajające. Działa więc terapeutycznie. Wracając jednak do kontaktu i relacji – istnieją gatunki ryb akwariowych, które są w stanie nauczyć się nawet podwodnych sztuczek. Jeśli oczywiście poświęci się im dostatecznie dużo czasu. W internecie z łatwością znajdziesz nagrania, na których welonka przepływa przez obręcz.

gatunki ryb akwariowych

Albo rybka, albo akwarium

Wybierając gatunki ryb akwariowych bezwzględnie trzeba mieć na uwadze fakt, że istnieje podział na ryby słodko- i słonowodne. Te drugie są trudniejsze w hodowli ze względu na większe i dodatkowe wymagania, których nie mają ryby słodkowodne, a jest to na przykład odpowiedni stopień zasolenia wody. Wybierając akwarium słonowodne, nie możemy hodować takich rybek jak na przykład błazenki (Amphiprion), które cieszyły się ogromną popularnością po premierze filmu „Gdzie jest Nemo?”. Niestety odbiło się to na gatunku negatywnie ze względu na lekkomyślne kupowanie dzieciom tych ryb przez rodziców nieświadomych tego, jak wymagającym gatunkiem jest błazenek.

Gatunki ryb akwariowych dla wytrawnych hodowców

Inną popularną rybą hodowaną w zbiornikach słonowodnych jest skrzydlica (Pterois volitans, ostatnie zdjęcie). Istnieją gatunki ryb akwariowych, które wymagają nie tylko starannego przygotowania odpowiednich warunków dla życia. Są też takie ryby, których hodowla wymaga od nas szczególnej ostrożności ze względu na śmiercionośny jad, który zawiera ich ciało. W przypadku skrzydlicy są to kolce znajdujące się na jej grzbiecie. W warunkach naturalnych stanowi to jej obronę przed drapieżnikami. W warunkach hodowlanych może sprawić nie lada kłopot swojemu hodowcy.

Dla miłośników ryb „z charakterem”, którzy chcą hodować je w wodzie słodkiej, idealną propozycją będzie bojownik (Betta, czerwona ryba na drugim zdjęciu). Te piękne zwierzęta również wymagają specjalnych warunków, a o nich dowiesz się w tym wpisie: https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/Najladniejsze-ryby-akwariowe

gatunki ryb akwariowych

gatunki ryb akwariowych