Jak łagodzić kłótnie małżeńskie i spory w związku?

Jak łagodzić kłótnie małżeńskie i spory w związku?

7 kwietnia, 2021 Wyłączono przez A S T A

Kłótnie małżeńskie nie muszą stanowić problemu, a szansę na wzmocnienie relacji i pokazanie, że druga osoba naprawdę jest dla nas ważna. Jak jednak wyjść z nich „bez szwanku” i bez krzywdzenia partnera?

Lekcja słuchania podczas kłótni małżeńskich

Choć to trudne, podczas sporu warto starać się wyhamować emocje i wysłuchać partnera. Tutaj pomocny może być czas i danie sobie kilka minut zwłaszcza, jeśli emocje wciąż są bardzo żywe i pojawia się strach o zranienie uczuć współmałżonka. Oczywiście kłótnie małżeńskie mogą posunąć się do oskarżających słów i określeń, co wynika przede wszystkim ze złości. Warto jednak próbować je wyhamować i skupić się także na słuchaniu tego, co druga osoba ma do powiedzenia.

Kłótnie małżeńskie i para na tle zachodzącego słońca

Uczucia, a nie ocena

Podczas kłótni małżeńskiej nietrudno o krzywdzące ceny. „Ty zawsze…” lub „ty nigdy…”, to często padające zwroty, które w uszach partnera mogą brzmieć jak ataki. Najlepiej jednak zamieniać je na komunikaty związane z własnymi uczuciami. Mówić o tym, co zawiodło, co zabolało, co skrzywdziło i tym samym unikać naprawdę ostrych i trudnych do przyjęcia oskarżeń. Te ostatnie często zapalają współmałżonka, który – co oczywiste – chce się bronić i tym samym w podobny sposób atakuje bliską osobę.

Kłótnie małżeńskie nie należą do rzadkości, trzeba jednak wiedzieć, „jak się kłócić”, aby nie ranić partnera, a budować silny związek oparty na szacunku.