Jak monitorować jakość powietrza?

Jak monitorować jakość powietrza?

23 maja, 2023 Wyłączono przez OW

Jak to mówią, w zdrowym ciele, zdrowy duch! Jest to niepodważalna prawda, o której należy pamiętać każdego dnia. Szczególnie kiedy jesteś osobą aktywną fizycznie. Dlaczego? Otóż jeśli dużo ćwiczysz, jesteś częściej narażony na różnego typu kontuzje czy choroby. Pamiętaj o tym, aby wybierać tylko sprawdzone miejsca do ćwiczeń. A jeszcze bardziej pamiętaj o tym jeśli lubisz uprawiać sport na zewnątrz. Przede wszystkim ćwicz tylko w zielonych miejscach, z dala od ulicy i spalin samochodów, a także monitoruj jakość powietrza. Jest to ważny czynnik, dzięki któremu możesz uniknąć niechcianych chorób!

monitoring jakości powietrza

Po co istnieje system monitoringu jakości powietrza?

Niestety poprzez różne klimaty oraz działania człowieka takie jak palenie węglem bądź drewnem, czy poruszania się coraz większą ilością samochodów, powstaje smog. Jest to ogólne zanieczyszczenie powietrza, które negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. W stanach podwyższonego poziomu zanieczyszczenia nie powinno się nadmiernie przebywać na zewnątrz. Dlatego właśnie zostały stworzone aplikacje i urządzenia do monitoringu jakości powietrza. Dzięki nim wiesz kiedy odpuścić i lepiej zostać w domu.

Monitoring jakości powietrza - aplikacje

Jakie są normy zanieczyszczenie powietrza?

Według WHO w przypadku średniej, dobowej normy dla pyłu PM2.5 (pył zawieszony, który może dostać się do krwiobiegu) wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny, natomiast norma dla pyłu PM10 (pył zawieszony wpływający negatywnie na układ oddechowy) to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Dlatego warto pobrać lub zainstalować system monitoringu jakości powietrza, dzięki któremu będziesz ze wszystkim na bieżąco.