Jak napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej? Podpowiadamy

Jak napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej? Podpowiadamy

30 listopada, 2021 Wyłączono przez W W

Pozbawienie praw rodzicielskich nigdy nie jest przyjemne, choć w niektórych przypadkach jest ono konieczne – w końcu chodzi w tym wszystkim o dobro i uczucia dziecka. Z tego wpisu dowiesz się kiedy, a także jak napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kiedy napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej może odbyć się wyłącznie przez sąd opiekuńczy i może ono dotknąć jednego lub oboje rodziców. Może się to odbyć w kilku przypadkach: gdy rodzic zaniedbuje obowiązki względem dziecka, nadużywa swojej władzy i stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną, bądź gdy nie jest w stanie dłużej sprawować opieki nad dzieckiem z powodów finansowych lub choroby.

jak napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Rodzic, który zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie może brać udziału w wychowywaniu dziecka, ani decydować o jego przyszłości, jednak pomimo tego musi on wspierać dziecko finansowo w postaci alimentów. Jak napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Jak napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej i co musi się w nim znaleźć?

Przechodzimy do tytułowego problemu, czyli tego, jak napisać wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Niezależnie od tego, kto jest nadawcą wniosku, powinien umieścić w nim zarówno uzasadnienie, jak i dowody na to, że rodzic nie spełnia swoich obowiązków względem małoletniego. Należy dołączyć również załączniki w postaci aktu urodzenia dziecka, odpis wniosku oraz dowód dokonania wpłaty za sprawę.