Jak obliczyć urlop tacierzyński – przydatne wskazówki i porady

Jak obliczyć urlop tacierzyński – przydatne wskazówki i porady

31 lipca, 2019 Wyłączono przez MS

Wraz z narodzinami dziecka jedno z pracujących rodziców przechodzi na urlop, aby móc zatroszczyć się o wychowanie i rozwój malucha przez pierwsze miesiące jego życia. Zwykle to mama decyduje się na wzięcie urlopu macierzyńskiego, jednak w ostatnich latach coraz więcej ojców decyduje się również na skorzystanie z urlopu tacierzyńskiego. Jak obliczyć urlop tacierzyński, a także komu on przysługuje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym wpisie – serdecznie zapraszamy!

Jak obliczyć urlop tacierzyński i komu on przysługuje?

Chcesz wiedzieć, jak obliczyć urlop tacierzyński? Przeczytaj nasz wpis!

Urlop tacierzyński przysługuje wszystkim ojcom i finansowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak obliczyć urlop tacierzyński musimy najpierw określić długość urlopu macierzyńskiego, jaki przysługuje matce dziecka. Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. W celu obliczenia liczby dni urlopu tacierzyńskiego musimy od wymiaru urlopu macierzyńskiego odjąć liczbę dni, które już zostały wykorzystane przez matkę dziecka. Tym samym otrzymamy wynik, który będzie liczbą dni urlopu macierzyńskiego, których zrzeka się matka na rzecz urlopu tacierzyńskiego. Jeśli kobieta zdecyduje się na wykorzystanie całego urlopu, ojcu dziecka nie będzie przysługiwać nawet jeden dzień urlopu tacierzyńskiego.

Czym różni się urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego lub rodzicielskiego?

Wiecie już, jak obliczyć urlop tacierzyński i na czym on polega. Ojcu przysługują jednak także dwa inne urlopy, a mianowicie urlop ojcowski i rodzicielski. W przeciwieństwie do urlopu tacierzyńskiego, urlop ojcowski przysługuje pracującemu ojcu dziecka zawsze, ale nie oznacza to, że musi on z niego skorzystać. Płatny urlop rodzicielski może być natomiast wykorzystany zaraz po urlopie macierzyńskim. Można go wykorzystać w całości lub rozłożyć na części, a jego długość wynosi trzydzieści dwa tygodnie.