Jak oszczędzać pieniądze – kilka wskazówek

Jak oszczędzać pieniądze – kilka wskazówek

20 lipca, 2021 Wyłączono przez J M

Wiele mówi się o oszczędzaniu pieniędzy, bogaceniu się i zbieraniu na emeryturę. Sporo osób bagatelizuje ten problem, jednak wiedza finansowa Polaków jest na bardzo niskim poziomie. Jako naród nie mamy pojęcia, jak oszczędzać pieniądze, inwestować, gromadzić kapitał, a co najważniejsze, bogacić się. Nikt nas tego nie nauczył, dlatego ciężko jest te czynności wykonywać skutecznie. Dzisiaj krótki poradnik na temat tego, jak możesz zdobyć władzę nad swoimi pieniędzmi.

michael longmire lhltMGdohc8 unsplash

Jak oszczędzać pieniądze – zwiększenie przychodów

Pierwszym i najważniejszym punktem, jak oszczędzać pieniądze jest najprościej mówiąc zwiększenie przychodów. Jeśli zarabiasz niewiele, to ciężko ciąć z tego dodatkowe wydatki. Jeśli jednak zwiększysz swoje przychody, poprzez dodatkową pracę, a zostaniesz na takim samym poziomie wydatków, możesz zaoszczędzić dodatkowe kilkaset złotych. Możliwości jest wiele, awans w pracy, zmiana pracy, przejście na własne, czy dodatkowa praca. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Trzeba się jednak pilnować, bo często wraz ze wzrostem dochodów rosną również wydatki. Trzeba się odpowiednio przygotować i mieć silną wolę.

jason leung SAYzxuS1O3M unsplash

Zapisywanie wydatków

Jak oszczędzać pieniądze? Zacznij spisywać wydatki i planować budżet. Dzięki temu będziesz wiedział, gdzie uciekają Ci pieniądze, a dodatkowo przygotujesz się na nieoczekiwane wizyty czy zakupy. W takim systemie z góry wiesz, ile możesz mieć dodatkowych oszczędności. Najpierw płać sobie, dopiero potem innym! Będziesz mógł dzięki temu gromadzić dodatkowy kapitał, a nie tylko żył od jednej wypłaty do drugiej.