Jak sprawdzić stan zapalny w organizmie?

Jak sprawdzić stan zapalny w organizmie?

22 grudnia, 2021 Wyłączono przez A S T A

Stan zapalny w organizmie można sprawdzić dzięki kilku różnym badaniom. Jakim dokładnie? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Co doprowadza do pojawienia się stanu zapalnego w organizmie?

Do takiej reakcji zazwyczaj doprowadzają drobnoustroje chorobotwórcze i wirusy, z którymi organizm walczy. Stan zapalny w organizmie może pojawić się też w efekcie urazów mechanicznych ciała, poparzeń, a także wskutek chorób przewlekłych, np. immunologicznych.

stan zapalny w organizmie

Jak można sprawdzić, czy w organizmie toczy się stan zapalny?

Aby to skontrolować, można wykonać odpowiednie badania. Są to przede wszystkim badania krwi, pozwalające na zidentyfikowanie CRP. Ten ostatni to białko ostrej fazy, które jest syntetyzowane w sytuacji, gdy w organizmie toczy się stan zapalny. Okazuje się, że narastanie tego białka jest naprawdę dynamiczne i często poprzedza pojawienie się gorączki. Stan zapalny w organizmie pozwala sprawdzić też OB, czyli Odczyn Biernackiego. W tej sytuacji bada się szybkość opadania krwinek czerwonych, przy czym trzeba pamiętać, że nawet wynik prawidłowy nie jest gwarancją, że nie jest się chorym.

Jak doskonale widać, jest kilka sposobów na sprawdzenie, czy w organizmie nie toczy się stan zapalny. Takie badania można wykonać w laboratoriach, np. w czasie przeprowadzania morfologii krwi. Powinni tego dokonywać zwłaszcza pacjenci chorujący przewlekle oraz często doświadczający stanów zapalnych w ciele.