Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

15 lutego, 2023 Wyłączono przez Jko

Zadbaj o to, żeby wybrane przez Ciebie centrum leczenia uzależnień wyróżniało się skutecznym programem, przyjazną filozofią oraz skutecznością. Dzięki temu zyskasz pewność, że pracują tam specjaliści, którzy ułatwią Ci przejście przez ten trudny czas. Podpowiadamy Ci, jak wybrać odpowiedni ośrodek, co ma tak duży wpływ na proces leczenia.

Centrum leczenie uzależnień – 5 zasad wyboru

Długoterminowe leczenie

Krótkie, zaledwie kilkutygodniowe pobyty w ośrodkach leczenia uzależnienia zazwyczaj polegają jedynie na detoksykacji, a sama terapia dla wielu osób jest zbyt krótka, żeby mogła odnieść trwałe rezultaty. Dlatego szczególnie rekomenduje długoterminowe leczenie, które trwa nawet 18 miesięcy. Choć wiele osób lęka się przed tak długą rozłąką z rodziną, to jednak taka terapia pozwala na spokojniejsze i znacznie wolniejsze wychodzenie z uzależnienia. Tym samym wywołuje to mniej dotkliwe skutki dla psychiki oraz organizmu.

Nieustanny kontakt z kadrą terapeutyczną

Wykwalifikowana i doświadczona kadra to nie jest jedyny aspekt, jaki warto wziąć pod uwagę podczas analizowania zespołu terapeutów. Wybierz też placówkę, gdzie pracownicy są dostępni przez całą dobę. Niekiedy najważniejsi terapeuci na stałe mieszkają na terenie centrum leczenia uzależnień. Pozwala to zachować ciągłość kontaktów z pacjentami, a przede wszystkim umożliwia to nieustanną analizę postępów ich leczenia.

Przyjazna i rodzinna atmosfera w ośrodku

Bardzo ważne jest to, jaka atmosfera panuje w ośrodku leczenia uzależnień. Coraz więcej nowoczesnych placówek stara się stworzyć rodzinny klimat, a przede wszystkim włączyć pacjentów w codzienne obowiązki. Dzięki temu w centrum powstaje zwarta wspólnota, pełna wzajemnego wsparcia. Takie podejście ma wpływ na skuteczność terapii, ponieważ pacjenci nie są skupieni jedynie na leczeniu uzależnień. Swoją uwagę koncentrują także na dodatkowych aktywnościach i terapii innych pacjentów.

centrum leczenia uzależnień

Możliwość połączenia leczenia z nauką

Do centrów leczenia uzależnień trafiają nie tylko dorosłe osoby, ale również nastolatkowie powyżej 16 roku życia. Oczywiście dostępne są też placówki przeznaczone dla jeszcze młodszych dzieci. W takim przypadku uzależnienie może wpłynąć na ich całą przyszłość, dlatego kluczowe znaczenie ma to, żeby terapia była połączona z nauką. W końcu ukończenie szkoły średniej oraz zdanie matury z pewnością doda każdemu młodemu pacjentowi mnóstwo pewności siebie i siły do walki z uzależnieniem.

Ośrodek leczenia uzależnień położony w spokojnej okolicy

Na skuteczność leczenia ma wpływ wiele czynników. W tym również miejsce położenia budynku. Najlepiej sprawdzi się centrum leczenia uzależnień zlokalizowane na obrzeżach miasta, w małych miasteczkach, na wsi bądź z dala od cywilizacji. W końcu kontakt z naturą działa kojąco, co jest tak ważne dla osób, które próbują poradzić sobie z uzależnieniem i skutkami, jakie to wywołuje. Cisza, spokój oraz sielska atmosfera z pewnością w tym pomogą.