Jak wygląda leczenie nowotworów skóry?

Jak wygląda leczenie nowotworów skóry?

24 czerwca, 2021 Wyłączono przez A S T A

Leczenie nowotworów skóry zależy od wielu czynników, w tym od tego, jak bardzo rozwinęła się choroba, jakie jest ryzyko nawrotu, a także czy możliwe są powikłania. Jak proces ten przebiega w praktyce oraz od czego zależy?

Leczenie nowotworów skóry poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany

Główną techniką jest chirurgiczne wycięcie raka, co pozwala na całkowite usunięcie takiej zmiany. Całość przebiega w znieczuleniu miejscowym, a usunięty materiał zawsze poddawany jest badaniu histopatologicznemu. Leczenie nowotworów skóry tą metodą wymaga także stosowania się do kilku dodatkowych zasad, w tym odpowiedniego dbania o ranę, aby nie doszło do zakażenia.

pexels jenna hamra 1138531

Laserowe usuwanie zmian nowotworowych na skórze

W przypadku leczenia raka skóry może sprawdzić się także terapia laserowa. Wdraża się ją przede wszystkim wtedy, gdy średnica takiej zmiany nie przekracza 5 milimetrów oraz zlokalizowana jest na warstwie wierzchniej skóry. Ogromne znaczenie dla pacjentów ma to, że sposób ten jest szybki, precyzyjny oraz nie pozostawia nieestetycznych blizn, których chorzy chcieliby uniknąć, zwłaszcza jeśli chodzi o widoczne miejsca na ciele.

Jak doskonale widać leczenie nowotworów skórnych może przebiegać w różny sposób. Na wybór metody ma bowiem wpływ wiele czynników, a także konkretne zalecenia lekarza prowadzącego, który zawsze w perfekcyjny sposób dobiera metodę, również pod względem preferencji swojego pacjenta.