Na czym polega kampania przeciw hejtowi?
2 października, 2022Ponieważ dzieci spędzają więcej czasu na interakcji z innymi w sieci, ważne jest, aby pomóc im rozpoznać zachowania, które mogą rozpowszechniać szkodliwe treści. Wzrost mowy nienawiści i trollingu w internecie może mieć często realne konsekwencje, więc wyposażanie dzieci czy dorosłych w narzędzia do rozwiązania takich problemów jest niezbędne. Czy zatem kampania przeciw hejtowi będzie niezbędna?
Czym jest hejt?
Mowa nienawiści w Internecie to dowolna komunikacja lub wyrażenia, które zachęcają lub promują nienawiść, dyskryminację lub przemoc wobec jakiejkolwiek osoby lub grupy ze względu na ich rasę, religię, niepełnosprawność, orientację seksualną, płeć lub tożsamość płciową. Można to nazwać cyberprzemocą lub trollingiem, a jeśli jest to wystarczająco poważne, zachowanie związane z hejtem może łamać prawo i być postrzegane jako przestępstwo.
Dlaczego mowa nienawiści jest tak niebezpieczna? Czy kampania przeciw hejtowi to rozwiązanie?
Narażenie na nienawiść w sieci może mieć realny wpływ na dobre samopoczucie młodych ludzi. Czasami hejt w sieci może prowadzić do przestępstw z nienawiści offline. Zdarzały się incydenty, w których młodzi ludzie, którym grożono w sieci odebrali sobie życie ze względu na nieustanny charakter nadużycia. Dlatego też działania takie jak kampania przeciw hejtowi mogą nie tylko rozpowszechniać świadomość związaną z następstwami hejtu w sieci ale również hamować tego typu zachowania. Przeczytaj więcej o tym zjawisku społecznym na blogu, który prowadzi firma Czyścimy Internet.