Kiedy konieczna jest chirurgia barku?

Kiedy konieczna jest chirurgia barku?

21 czerwca, 2021 Wyłączono przez A S T A

Chirurgia barku przeprowadzana jest albo w znieczuleniu ogólnym, albo miejscowym, co zależy przede wszystkim od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Jakie są jednak najczęstsze wskazania do wykonania takiej procedury medycznej?

Chirurgia barku oraz główne wskazania do zabiegu

Istnieje szereg zaleceń do wykonania takiej procedury medycznej, a najczęściej chirurgia barku wykonywana jest w przypadku:

  • zespołu bólu barkowego,
  • zapaleniu kaletki podbarkowej,
  • rozerwania pierścienia rotatorów,
  • zmian zwyrodnieniowych,
  • stanu zapalnego torebki,
  • niestabilności barku.

Oczywiście lista wskazań jest zdecydowanie szersza, wszystko zależy jednak od stanu danego pacjenta oraz rozmiaru uszkodzeń.

pexels kindel media 7298857

Postępowanie po zabiegu

Wielu pacjentów obawia się chirurgii barku ze względu na proces rekonwalescencji. Jak wygląda on w praktyce? Jak się okazuje, w większości przypadków operacja jest stosunkowo mało inwazyjna. Wynika to z faktu, że zazwyczaj chirurg wykonuje naprawdę małe nacięcia, co skutkuje też niskim ryzykiem oraz niewielkimi bliznami pooperacyjnymi. Co ważne, pacjent nie musi także długo pozostawać w szpitalu oraz poddawać się długiej rehabilitacji. Wszystko to sprawia, że w większości przypadków można w naprawdę krótkim czasie wrócić do codziennych obowiązków, chyba że inaczej zaleci lekarz.

Chirurgia barku ma jak widać wiele wskazań, jednak co ważne dla samych pacjentów, jej przeprowadzenie nie wiąże się z długim okresem rekonwalescencji.