Klasyka powieści angielskich – Charlotte Bronte i jej twórczość literacka

Klasyka powieści angielskich – Charlotte Bronte i jej twórczość literacka

22 lipca, 2021 Wyłączono przez P K E

Brytyjska poetka i pisarka, Charlotte Bronte, należy dziś do klasyki literatury angielskiej. Przeszła do historii jako autorka ponad 200 wierzy, a także licznych opowiadań i opowieści, w tym jej najsłynniejszej pozycji „Dziwne Losy Jane Eyre”. Co warto wiedzieć na temat autorki i jej twórczości?

Kilak faktów z życia Charlotte Bronte

Poetka i pisarka przyszła na świat w roku 1816 w Thornton w hrabstwie Yorkshire na terenie Wielkiej Brytanii. Była jedną z piątki rodzeństwa, niestety dwie z sióstr, a także matka Charlotte Bronte, Maria, zmarły na gruźlicę. Pozostałe rodzeństwo od małego wykazywało zainteresowanie literaturą i sztuką, tworząc swoje własne czasopismo do publikowania krótkich nowel i artykułów. Zanim zaczęła być wydawaną pisarką pracowała przez jakiś czas w charakterze nauczycielki. Wydane przez nią utwory okazały się być spektakularnym sukcesem wydawniczym.

603c9a6d12e4a

Jane Eyre i inne dzieła pisarki

Przez pewien czas zarówno Charlotte Bronte, jak i jej siostry Anne i Emily wydawały swoje powieści pod pseudonimami. Warto nadmienić, że Emily jest autorką książki z kanonu klasyki literackiej, czyli „Wichrowych Wzgórz”. Styl literacki przyjęty przez Charlotte Bronte dla wielu był wówczas niestosowny, a wręcz szokujący. Uważa się, że stanowi przełomowy moment dla literatury tamtego czasu ze względu na mocną narrację, innowacyjny styl i realistyczne, momentami wręcz brutalistyczne. Na liście najważniejszych utworów autorki znajdują się pozycje takie jak „Jane Eyre” „Shirley” i „Vilette”.