Klepsydra pogrzebowa – co to jest i jak powinna wyglądać?

Klepsydra pogrzebowa – co to jest i jak powinna wyglądać?

3 listopada, 2021 Wyłączono przez W W

Po śmierci osoby, na drzwiach domu w którym mieszkała, powinna zostać powieszona klepsydra pogrzebowa. Jej zadaniem jest poinformowanie pozostałych osób z okolicy o tym, że odeszła ona ze świata. Jakie informacje powinna ona zawierać? Przygotowaliśmy wpis na ten temat. Zapraszamy!

Co powinna zawierać klepsydra pogrzebowa?

Jak już zostało wspomniane, klepsydra pogrzebowa ma za zadanie poinformować innych o śmierci drugiej osoby. Z tego też powodu powinny znaleźć się na niej następujące informacje: imię i nazwisko zmarłego, data śmierci, a także data planowanego pogrzebu. Te dwie ostatnie informacje nie są obowiązkowe, jednak warto je zawrzeć w klepsydrze.

klepsydra pogrzebowa

Wszystkie umieszczone na klepsydrze informacje powinny być na tyle duże, by każdy, w tym osoby starsze, bez problemu mogły je odczytać. Warto zadbać o to, by miał on format A4 i był po prostu przejrzysty. Można skorzystać z gotowych wzorów, które są już właściwie przygotowane i nie trzeba w nich nic zmieniać.

Czym się różni od nekrologu?

Klepsydra pogrzebowa to nie to samo co nekrolog, który umieszcza się zwykle w prasie. Stanowi on formę pożegnania bliskich ze zmarłym i do jego stworzenia potrzeba trochę więcej czasu oraz chęci. Oprócz podstawowych informacji wymienionych wyżej, można w nim dodatkowo zawrzeć wykształcenie zmarłego, pełnione funkcje, tytuły, a także wyrazy współczucia. Jeszcze nie tak dawno temu były one udostępniane w formie wierszowanej bądź poetyckiej.