Kromopan – nowoczesny alginat do odcisków jamy ustnej

Kromopan – nowoczesny alginat do odcisków jamy ustnej

12 lutego, 2019 Wyłączono przez WU

Jedną z bardzo często stosowanych przez dentystów substancji jest Kromopan. Jest to w zasadzie alginat przeznaczony do wycisków elastycznych, wyposażony w chromatyczny wskaźnik czasu pracy. Działa on poprzez zmianę koloru: w momencie mieszania specyfik ten jest fioletowy, następnie gdy staje się różowy to znak, że należy rozpocząć nakładanie na łyżeczkę. W momencie przybrania barwy białej powinien zostać umieszczony w jamie ustnej pacjenta. Co ważne, alginat ten nie zawiera ołowiu ani innych metali ciężkich.

Kromopan – lepsza precyzja, większe możliwości

Kromopan jest niezwykle przydatny przy sporządzaniu gipsowych odlewów szczęki pacjenta, który ma posłużyć później do wykonania protezy ruchomej. Daje bowiem lekarzowi 100 godzin na to, żeby wykonać odlew, dzięki czemu ma on dużo większe możliwości w świadomej organizacji i efektywnemu rozplanowaniu czasu pracy. Wycisk należy bardzo dokładnie umyć po wyjęciu z ust pacjenta. Należy go także dokładnie wypłukać, następnie wysuszyć i przechowywać w torebce plastikowej bez dodatku jakichkolwiek innych substancji.

Chromatyczne tonowanie kolorów

Dzięki chromatycznemu tonowaniu kolorów Kromopan daje dużą precyzję, jeśli chodzi o planowanie kolejnych faz pracy. Co ważne, na zmianę kolorów nie wpływa w żadnym stopniu ani zmiana oświetlenia, ani wilgotności. Czas wiązania tego alginatu wynosi około jednej minuty.