Licytacja elektroniczna – co to jest?

Licytacja elektroniczna – co to jest?

27 maja, 2020 Wyłączono przez JJ

Pojęcie licytacji elektronicznej jeszcze jakiś czas temu wydawało się bardzo tajemnicze. Mało kto, chciał z niej korzystać, ponieważ nie znał procedur, obawiał się problemów. Okazuje się jednak, że obecnie licytacja elektroniczna jest coraz częściej stosowana. W skrócie polega na udzielaniu zamówienia, w którym za pomocą formularza, wykonawcy składają kolejne korzystniejsze oferty.

Jak działa licytacja elektroniczna?

Co to jest licytacja elektronicznaZ licytacją elektroniczną bardzo często można spotkać się w odniesieniu do zamówień publicznych. Można nawet wyróżnić trzy etapy w takim postępowaniu. Początkowo zamieszcza się głoszenie o zamówieniu, kolejno wchodzi się w pierwszy etap, zwany często etapem prekwalifikacji. Wykonawcy, którzy spełnią określone warunki, otrzymują w drugim etapie otrzymują specjalne zaproszenie do licytacji elektronicznej. Ostatni, trzeci etap to zamknięcie licytacji. Sposób zakończenia zależy od zamawiającego i może odbyć się na trzy sposoby.

Licytacja elektroniczna – korzyści

licytacja elektroniczna zaletyGłówną zaletą licytacji elektronicznej jest możliwość przeprowadzenia całego postępowania znaczenie szybciej niż w porównaniu do tradycyjnych przetargów. To także możliwość osiągnięcia znaczących oszczędności oraz dość szybkie udzielenie zamówienia. W licytacji elektronicznej nie ma także obowiązku stosowania pozacenowych kryteriów oceny ofert. Jak widać, warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi, zwłaszcza jeśli specjalizujemy się w realizacji różnego rodzaju zamówień publicznych.