Lunety termowizyjne jako „must have” każdego myśliwego

Lunety termowizyjne jako „must have” każdego myśliwego

19 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Jko

Wybór odpowiedniego sprzętu myśliwskiego to zawsze trudne zadanie. Sprzętu jest bardzo dużo, różni się on zakresem, przeznaczeniem, jakością czy innymi parametrami technicznymi. Przy wyborze sprzętu należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Pierwszą kwestią do rozważenia jest to, na jaką zwierzynę będziesz polował. Następnie powinieneś zdecydować, gdzie i w jakich warunkach sprzęt będzie rutynowo używany. Po podjęciu tych decyzji możesz zdecydować się na lunetę termowizyjną lub noktowizyjną. Oba urządzenia pomagają myśliwemu w wykrywaniu, rozpoznawaniu i identyfikowaniu docelowej zwierzyny łownej.

Lunety termowizyjne

Rozpoznawania i identyfikacja

Po wykryciu żywego zwierzęcia myśliwy musi je rozpoznać i zidentyfikować jako ukierunkowaną zwierzynę. W przypadku korzystania z lunety termowizyjnej obrazy wyświetlane są jako czarno-białe lub w różnych odcieniach jakiegoś koloru, który reprezentuje określoną temperaturę. Jeśli korzystasz z lunet termowizyjnych, to pamiętaj, że im gorętszy obiekt, tym jaśniejszy obraz, chociaż nowsze termowizory mogą odwracać czerń i biel lub wykorzystywać gamę kolorów do różnicowania intensywności ciepła. Kamuflaż ani mgła nie ograniczają ciepła, dzięki czemu luneta termowizyjna często wybierana jest przez myśliwych, którzy lubią polować w nocy, wśród wielu przeszkód.

Noktowizory a lunety termowizyjne

Noktowizory i lunety termowizyjne różnią się sposobem wyświetlania obrazu. Noktowizor pokazuje obraz zwierzęcia, natomiast jest wrażliwy na kamuflaż, potrzebuje światło, przynajmniej to pochodzące od gwiazd czy księżyca. Świetnie nadaje się do rozpoznawania zwierzyny. Natomiast luneta termowizyjna nie wymagają żadnego światła widzialnego do wytworzenia obrazu, może być używana w dzień, jak i w nocy. Świetnie radzi sobie w wykrywaniu obiektu.