Muzyka filmowa – wszystko co warto wiedzieć na jej temat

Muzyka filmowa – wszystko co warto wiedzieć na jej temat

3 lipca, 2020 Wyłączono przez RG

Muzyka filmowa to jeden z gatunków muzycznych, którego istota opiera się na komponowaniu ścieżki dźwiękowej dla ilustracji filmów. W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić najważniejsze informacje na jego temat.

Czym wyróżnia się muzyka filmowa?

Gatunek muzyczny jakim jest muzyka filmowa cieszy się ogromną popularnością zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Dzieje się tak, dlatego że ludzie chętnie wracają do muzyki ze swoich ulubionych filmów. Może być ona zarówno ilustracją, jak i kontrapunktem obrazu. Dzięki niej można charakteryzować postaci, ustanawiać nastrój, a take opisywać psychiczne przeżycia głównych bohaterów. Warto dodać, że początki muzyki filmowej sięgają ery kina niemego, lecz od tamtego czasu znacząco się ona rozwinęła. Podczas premier niemych filmów narracja muzyczna odbywała się na żywo, w czasie trwania seansu. Najczęściej muzyka była grana przez tapera, kameralne zespoły, lecz także wielkie orkiestry.

Jak obecnie wyglądają soundtracki z filmów

muzyka filmowa

W obecnych czasach muzyka filmowa dąży do jak najlepszego oddania świata z filmu. Właśnie dlatego wiele jest w niej zapożyczeń związanych z mającą miejsce historią. Aktualnie soundtracki filmowe prezentują cały przekrój muzyczny. Znaleźć w nich można muzykę pochodzącą z różnych gatunków. Warto dodać, że wciąż spotkać się w nich można z muzyką pochodzącą z epoki romantycznej oraz z klasycyzmu.