Gatunki muzyczne – muzyka reggae

Gatunki muzyczne – muzyka reggae

7 czerwca, 2022 Wyłączono przez DB

Chociaż reggae rozprzestrzeniło się na Karaibach, w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, pozostaje zasadniczo jamajską formą sztuki. Czym charakteryzuje się muzyka reggae?

Charakterystyka i historia

pexels klang lumpikanon 4823687
ciekawa muzyka reggae i jej korzenie

Co to jest muzyka reggae? Reggae to gatunek muzyczny opracowany przez Jamajczyków o afrykańskim pochodzeniu pod koniec lat 60. XX wieku. Zespoły reggae wykorzystują idiomy muzyczne z wielu różnych gatunków, w tym mento (jamajski gatunek folkowy), ska, rocksteady, calypso i amerykańską muzykę soul oraz rhythm and blues. Gatunek ten znany jest z napędzającej rytmu perkusji, hipnotycznych linii basu i stabilnej, rytmicznej gitary, która pomogła mu przebić się jako gatunek muzyki tanecznej. Co ciekawe, większość piosenek reggae zawiera teksty w jamajskim angielskim, jamajskim patois lub dialektach jaryjskich.

Muzyka reggae i teksty piosenek

Jako charakterystyczna forma muzyki jamajskiej, reggae jest ściśle związane z religią rastafarian i ruchem społecznym, którego korzenie sięgają Jamajki z lat 30. XX wieku. Do dziś wielu muzyków reggae praktykuje rastafarianizm. Artyści reggae często śpiewają o duchowych motywach Rastafari lub o sprawiedliwości społecznej. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż społecznie świadome teksty Reggae zainspirowały inne style muzyczne, takie jak hip hop. Gatunek reggae jako muzyka zaczęła się na Jamajce, ale szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie, na co ogromny wpływ miał prawdopodobnie najsłynniejszy zespół reggae, Bob Marley & The Wailers, założony w 1963 roku.