Najczystsze powietrze w Polsce – gdzie takie znaleźć?

Najczystsze powietrze w Polsce – gdzie takie znaleźć?

4 lipca, 2022 Wyłączono przez OZ

Powietrze jest tym bez czego nie moglibyśmy żyć. Jest dla nas bardzo ważne i wpływa na nasze zdrowie. Jeśli nie dbamy o jego jakość, możemy spowodować, że w naszym organizmie rozwiną się różnego rodzaju choroby. Jeśli więc chcesz wiedzieć, gdzie jest najczystsze powietrze w Polsce, to zapraszam do lektury!

Co znaczy, że powietrze jest czyste

Powietrze składa się w 78% z azotu, w 21% z tlenu oraz w około 1 % z argonu, pary wodnej i innych gazów. Jego skład nie jest jednak taki sam, ponieważ zmienia się on wraz ze zmianą szerokości geograficznej, pory roku czy zwyczajnie od pogody. Obecnie w naszym świecie ciężko jest znaleźć miejsce, które posiadałoby idealnie czyste powietrze, ponieważ zawiera ono zanieczyszczenia powstałe na skutek działalnosci człowieka, takie jak spaliny samochodowe, dym i inne. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że mówiąc o czystym powietrzu, mamy na myśli takie, w którym stężenie pyłu PM2,5 nie będzie przekraczać 25 mikrogramów na metr sześcienny, a stężenie PM10, nie przekracza 50 mikrogramów na metr sześcienny.

najczystsze powietrze w Polsce
gdzie jest najczystsze powietrze w Polsce

Gdzie jest najczystsze powietrze w Polsce?

Jeśli chcemy poodychać swieżym i zdrowym powietrzem, warto udać się w północne regiony naszego kraju. To właśnie tam, znajduje się najczystsze powietrze w Polsce. Szczególnie w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Z pewnością wpływa na to szybkość ruchu mas powietrza, które wieją znad morza i przemieszczają zanieczyszczenia w inne miejsca. Również pomaga fakt, że północ Polski jest mniej zaludniona, co powoduje mniejszą ilość produkowanych zanieczyszczeń.