Naświetlanie puva – sprawdzona metoda leczenia chorób zapalnych skóry

Naświetlanie puva – sprawdzona metoda leczenia chorób zapalnych skóry

7 sierpnia, 2019 Wyłączono przez MS

Naświetlanie puva to wykorzystywana od dawna, sprawdzona i skuteczna metoda, którą stosuje się w leczeniu różnych chorób zapalnych skóry. Nazwa tej metody pochodzi od skrótu naświetlanie promieniowaniem UVA, gdyż do leczenia schorzeń wykorzystuje się naświetlanie skóry, po wcześniejszym podaniu specjalnego leku – psoralenu. Sprawdźcie, w leczeniu jakich dolegliwości wykorzystuje się tę metodę i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania! Serdecznie zapraszamy!

Naświetlanie puva – kiedy jest stosowane?

Naświetlanie puva to sprawdzona i skuteczna metoda leczenia różnych chorób zapalnych skóry

Terapia, jaką jest naświetlanie puva stosowana jest najczęściej w leczeniu takich schorzeń jak: bielactwo, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate, ziarniaki oraz choroba Grovera. Zabieg ten najczęściej trwa kilkanaście sekund i nie jest bolesny. W celu uzyskania jak najlepszych efektów naświetlanie stosuje się 2-3 razy w tygodniu. Po jego wykonaniu zalecane jest stosowanie specjalnych kremów z filtrem, noszenie okularów przeciwsłonecznych, a także unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne przez 24 godziny od zażycia leku.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania tej metody?

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania zabiegu, jakim jest naświetlanie puva. Przede wszystkim z metody tej nie mogą korzystać kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią. Osoby, które cierpią na zaburzenia czynności wątroby i nerek, a także na różnego rodzaju choroby nowotworowe również nie mogą skorzystać z tego zabiegu. Przeciwwskazaniem do stosowania tej metody jest także padaczka oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Jeśli chcesz skorzystać z tego zabiegu powinieneś skonsultować to z lekarzem, który sprawdzi czy nie ma jeszcze innych przeciwwskazań do jego wykonania.