Odbarczanie nerwu nadgarstka – jak wygląda zabieg?

Odbarczanie nerwu nadgarstka – jak wygląda zabieg?

24 stycznia, 2020 Wyłączono przez MS

Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość, która powstaje na skutek przewlekłego ucisku nerwu pośrodkowego znajdującego się w kanale nadgarstka. W przypadku początkowego etapu choroby możliwe jest leczenie zachowawcze, jednak gdy nie przynosi ono skutecznych rezultatów, konieczne jest wykonanie operacji, jaką jest odbarczanie nerwu nadgarstka. W dzisiejszym wpisie znajdziecie informacje na temat wskazań do przeprowadzenia tego zabiegu, a także jego szczegółowy opis. Serdecznie zapraszamy!

Wskazania do zabiegu odbarczania nerwu nadgarstka

Odbarczanie nerwu nadgarstka - wskazania do operacji

Rozpoznanie cieśni nadgarstka zwykle nie jest trudnym zadaniem, gdyż wiąże się ona z szeregiem objawów. Wśród nich najczęściej występującymi są: bóle nadgarstka, mrowienie oraz drętwienie palców, wypadanie przedmiotów z ręki i ograniczenia ruchów ręki, czy chwilowe zaniki mięśni. Objawy te zwykle występują nad ranem lub w nocy, z czasem powodując trudności ze spaniem z powodu silnego bólu. Jeśli cierpisz na wyżej wymienione dolegliwości powinieneś bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie, takie jak odbarczanie nerwu nadgarstka.

Odbarczanie nerwu nadgarstka – opis zabiegu

Zabieg odbarczania nerwu nadgarstka wykonuje się w polu niedokrwionym, które uzyskuje się za pomocą specjalnej opaski uciskowej zakładanej na ramię. W trakcie zabiegu nerw pośrodkowy, znajdujący się na wysokości nadgarstka, zostaje odsłonięty i następuje przecięcie oraz częściowe usunięcie tkanek odpowiedzialnych za uciskanie nerwu. Po przeprowadzeniu zabiegu konieczne jest wykonanie pełnego cyklu zabiegów rehabilitacyjnych, a także ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza.