Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw – niezbędnik fotografa

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw – niezbędnik fotografa

25 czerwca, 2018 Wyłączono przez BT

Fotografom wykonującym zdjęcia krajobrazom lub po prostu w otwartym terenie, z pewnością ułatwi pracę osłona przeciwsłoneczna na obiektyw. Eliminuje ona zbędne światło, które docierając do obiektywu psuje ostateczny efekt.

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw w wersji okrągłej

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw – podstawowe zadanie

Problemem fotografii tego rodzaju są najczęściej niechciane flary w postaci różnokolorowych okręgów w pobliżu źródła światła. Jeśli świadomie bawimy się światłem, nie jest to żaden kłopot, a wręcz może podnieść walory artystyczne zdjęcia. Natomiast w wielu wypadkach flary okazują się nie tylko niezamierzone, ale przede wszystkim niszczą pracę fotografa. W tym miejscu przydaje się osłona przeciwsłoneczna na obiektyw. Ogranicza ona niekontrolowany dopływ światła słonecznego do aparatu, redukując wpływ różnego rodzaju odblasków. Ponadto stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami aparatu.

Tulipanowa osłona przeciwsłoneczna na obiektyw nadaje się do innych obiektywów niż okrągła

Świadomy zakup

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw powinna być oczywiście wzorowo dopasowana do jego średnicy. Należy jednak również zwrócić uwagę na stosowany sposób dopasowania ostrości w naszym sprzęcie. Jeśli jest regulowana zewnętrznie – stosujemy wówczas osłonę okrągłą. W przypadku gdy ostrość zmieniana jest wewnątrz obiektywu – wybierzmy model tulipanowy. Tylko wtedy zagwarantujemy sobie prawidłową współpracę tych dwóch elementów i osłona przeciwsłoneczna na obiektyw nie stanie się dodatkowym utrudnieniem. Zawsze możemy skorzystać z rady fachowców, którzy na pewno pomogą dopasować zakup do posiadanego sprzętu.