Pompa ciepła cena – czemu warto ją mieć i co z kosztami?

Pompa ciepła cena – czemu warto ją mieć i co z kosztami?

26 lipca, 2022 Wyłączono przez NG

Oczywistym wydaje się, że ogrzewanie budynków, szczególnie w polskim klimacie jest niezbędne, dla komfortowego mieszkania. W związku z różnymi rodzajami urządzeń i akcesoriów związanych z tym aspektem instalacji budynku, powstają pytania dotyczące pomp ciepła. To właśnie pompa ciepła cena którego dla wielu wydaje się wciąż enigmatyczna, będzie tematem tego artykułu. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Czym  są pompy ciepła i jakie są jej zalety w domu?

Zanim przejdziemy do dofinansowań pomy ciepła, ceny i zużycia prądu, warto poznać zalety posiadania pompy ciepła w domu. Przede wszystkim pompa ciepła jest ekologiczna, w porównaniu do tradycyjnych kotłów. Ta kwestia jest szczególnie istotna w obecnych czasach, w których występuje coraz większe zanieczyszczenie powietrza i pojawiają się coraz nowsze restrykcje związane z zużyciem mało ekologicznego węgla. Kolejną zaletą jest łatwość w obsłudze tego urządzenia. Nie musimy także jej tak bardzo nadzorować, ponieważ nie stwarza ryzyka wybuchu, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń. Pompa ciepła pozwala także zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Oczywiście zalet jest więcej, tutaj wymieniliśmy jednak te najpopularniejsze.

pompa ciepła cena

Pompa ciepła cena, zużycie prądu, dofinansowania

Mówiąc o pompie ciepła, cenie z nią związanej, zużyciem prądu, trudno przedstawić jedną uniwersalną odpowiedź. Występują tutaj bardzo duże zależności – od typu pompy, wielkość budynku, po producenta od którego chcemy zakupić urządzenie. Dobrą wiadomością jest to, że możemy oszczędzić na zakupie pompy, korzystając z dofinansowań. Jednym z tych, które dotyczą 2022 roku, jest dofinansowanie z firmy PGNIG. Dotyczy ono domów jednorodzinnych, które chcą zainstalować pompę ciepła typu woda/powietrze o minimalnej klasie energetycznej A+. Z tego dofinansowania możemy uzyskać nawet do 4 tysięcy złotych. Oczywiście to nie jedyne dostępne możliwości oszczędzenia pieniędzy. Warto zapoznać się z programami dostępnymi w naszej gminie, powiecie i województwie, oraz jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać dofinansowanie.