Zanieczyszczenia, pory roku a stan powietrza

Zanieczyszczenia, pory roku a stan powietrza

23 stycznia, 2023 Wyłączono przez DB

Jak pogoda wpływa na zanieczyszczenie powietrza? Odpowiedź zapewne domyśla się wielu z Was – to zależy – niektóre rodzaje zanieczyszczeń są gorsze podczas letnich upałów, podczas gdy inne są gorsze podczas mroźnej zimy. Te same warunki atmosferyczne, które tworzą pogodę — ciśnienie powietrza, temperatura i wilgotność — również wpływają na jakość powietrza. Sprawdźmy jak pory roku wpływają na stan powietrza.

Wpływ ciśnienia na jakość powietrza

pory roku a stan powietrza - ciekawostki

Ponieważ powietrze jest prawie zawsze w ruchu, zanieczyszczenie powietrza jest łatwo przenoszone z jednego obszaru do drugiego. Systemy niskiego ciśnienia przynoszą mokre i wietrzne warunki. Przechodzący front burzowy może wypłukiwać zanieczyszczenia z atmosfery lub przenosić je w nowe miejsce, tworząc czyste niebo. Odwrotnie jest w przypadku systemów wysokociśnieniowych, które mogą powodować stagnację powietrza. Kiedy powietrze przestaje się poruszać, zanieczyszczenia, takie jak spaliny samochodowe i fabryczne, koncentrują się na danym obszarze.

Zależność: pory roku a stan powietrza

Zimą, spaliny z pojazdów, kominów i kominów są bardziej widoczne. Czy to oznacza, że w powietrzu jest więcej zanieczyszczeń, czy po prostu bardziej widoczne są ulatniające się ciepłe opary? Zazwyczaj oba są prawdziwe. Reakcje, które tworzą szkodliwy ozon w naszej atmosferze, wymagają światła słonecznego. Latem, a zwłaszcza podczas ekstremalnych fal upałów, ozon często osiąga niebezpieczne poziomy w miastach lub na pobliskich obszarach wiejskich. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł Pory roku a stan powietrza, opublikowany na blogu Airly.