Projekty technologiczne

Projekty technologiczne

17 października, 2017 Wyłączono przez KM

Wydawałoby się, że otwarcie własnego lokalu gastronomicznego nie jest niczym trudnym. Rzeczywistość okazuje się jednak brutalna. Przyszłego restauratora czeka nie tylko procedura rejestracji działalności i wszystkie jej pochodne, ale też zaopatrzenie się w wyposażenie gastronomii. Jednak przed tym bezwarunkowo należy sporządzić projekty technologiczne. Co jednak zawiera taki projekt? Krótko mówiąc,  jest to zapis koncepcji funkcjonalnego rozmieszczenia pomieszczeń wraz z propozycją zastosowanie konkretnych urządzeń technicznych.

projekty technologiczne

Projekty technologiczne – czym tak naprawdę są?

No dobrze, powiedzieliśmy już ogólnie czym są projekty technologiczne. Wejdźmy jednak w tematykę nieco głębiej. Podstawową jego cechą jest fakt wykonania w oprogramowaniu typu CAD, którego liczba dostępna na rynku jest wręcz przytłaczająca. W samym zaś projekcie przede wszystkim rozplanowuje się wszystkie pomieszczenia wchodzące w skład lokalu. Następnie dobrane zostają wszystkie urządzenia. Na tym jednak nie koniec. Sformułowane zostają też wytyczne, według których wykonane zostaną inne instalacje. Mowa tutaj przede wszystkim o instalacji elektrycznej, wentylacyjnej i wodno-kanalizacyjnej. Oczywiście, sporządzenie takiego dokumentu jak projekty technologiczne nie musi spoczywać na samym inwestorze. Równie dobrze może on to zadanie zlecić podmiotowi trzeciemu, który ma w temacie obeznanie oraz zna wszystkie obowiązujące normy.

projekty technologiczne

Projekty technologiczne – czy rzeczywiście konieczne?

Jak najbardziej, sporządzenie całego zestawu dokumentów jest warunkiem koniecznym dopuszczenia lokalu do użytku. Dzieje się tak z prostego powodu – projekty technologiczne należy w kopiach przekazać do instytucji takich jak Zapobiegawczy Nadzór Sanitarny oraz Bieżący Nadzór Sanitarny. Poza tym, dokument ten warto byłoby wykonać nawet, gdyby nie był on wymagany. Dlaczego? Przede wszystkim, daje nam on możliwość wcześniejszego rozplanowania układu pomieszczeń całego lokalu oraz zainstalowanego w nim wyposażenia gastronomii. Co więcej, dostarcza on też informacji na temat wszystkich obecnych instalacji, co pozwala na uniknięcie przypadkowego ich uszkodzenia.