Przeciwdziałanie praniu pieniędzy w Twojej firmie
18 czerwca, 2018Szerokie grono przedsiębiorców i firm zostało zobowiązane przez ustawodawcę do procedury ochronnej, jaką jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Niedopełnienie obowiązków szkoleniowych, a także prowadzenia rejestrów oraz raportów z transakcji może skutkować nie tylko karami, ale również więzieniem!
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – czy mnie to dotyczy?
Instytucją, która ma obowiązek kontrolować i analizować działania w tym zakresie jest Generalny Inspektor Informacji Finansowej. To do niego zobowiązani powinni przekazywać raporty i zgłaszać wątpliwe transakcje. Lista tych przedsiębiorstw jest długa, są to między innymi firmy z branży finansów i rachunkowości, prawnicy, ale także handlujący samochodami lub nieruchomościami oraz bukmacherzy. Warto skontaktować się z ekspertami i zweryfikować, czy przeciwdziałanie praniu pieniędzy nie dotyczy również Twojej branży. Jak wcześniej wspomniano, kary mogą być dotkliwe, łącznie z całkowitym zakazem wykonywania dotychczasowego zawodu.
Gdzie szukać pomocy?
Przepisy nałożone przez ustawodawcę nawet niektórym fachowcom mogą wydawać się skomplikowane. Na szczęście jednak powstały oferowane przez ekspertów usługi, które pomagają sprostać tym wymaganiom. Produkty takie jak iAML to kompleksowe formy doradztwa, szkoleń i wzorcowych procedur, które pomogą wprowadzić przeciwdziałanie praniu pieniędzy również w Twojej firmie. Dopasowując swoje działania do wymagań prawnych zyskuje się nie tylko gwarancję pozytywnego przejścia kontroli, ale również ochronę przed oskarżeniami o udział w nielegalnych procederach i zabezpieczenie przed oszustwami. Odpowiedź na pytanie „czy warto?” jest więc w tym wypadku bardzo prosta.