Rękawiczki lateksowe – skuteczna ochrona podczas zabiegów

Rękawiczki lateksowe – skuteczna ochrona podczas zabiegów

2 kwietnia, 2019 Wyłączono przez WU

Rękawiczki lateksowe to bez wątpienia najczęściej używany artykuł, nie tylko w gabinetach stomatologicznych, lecz we wszystkich placówkach związanych ze służbą zdrowia. Służą zachowaniu maksymalnej higieny i sterylności. Dzięki temu stanowią zabezpieczenie nie tylko dla pacjentów, ale także osób przeprowadzających zabiegi. Co do zasady jest to artykuł jednokrotnego użytku, dlatego w przychodniach i gabinetach stale potrzebny jest zapas tego artykułu.

Rękawiczki lateksowe – co wziąć pod uwagę?

Rękawiczki nie lateksowe stosowane są nie tylko w medycynieMało kto zdaje sobie sprawę, że rękawiczki lateksowe występują w wielu różnych rodzajach. Mimo, że mówi się o lateksie, mogą tak naprawdę być wykonane z różnych materiałów, takich jak nitryl lub winyl. Będą się od siebie różniły stopniem wytrzymałości, poziomem rozciągliwości i elastyczności oraz tym, jak bardzo przyklejają się do ciała. Jest jeszcze jeden czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę, a mianowicie szczelność. Tak naprawdę na poziomie bardzo małych cząsteczek nawet tego typu materiał może przepuszczać mikroelementy, takie jak zarazki.

Z jakiego materiału mogą być wykonane?

Jeżeli więc chodzi o zabezpieczeni dłoni, czyli tych części ciała dentysty, które najbardziej narażone są na kontakt z organizmami chorobotwórczymi, warto postawić na rękawiczki lateksowe chirurgiczne, które zapewniają najwyższy poziom ochrony. Dotyczy to również stomatologów, którzy operując w jamie ustnej pacjenta z wykorzystaniem nierzadko ostrych narzędzi, jak wiertła, skalpele czy szczypce słusznie mogą obawiać się skaleczeń. Warto jednak sprawdzić, czy materiał, z jakiego wykonane są dane rękawiczki nie będzie powodował reakcji alergicznych – wówczas warto zainteresować się egzemplarzami wykonanymi z bardziej przyjaznych materiałów.