Rozwód w Polsce będąc za granicą – wszystko co musisz wiedzieć

Rozwód w Polsce będąc za granicą – wszystko co musisz wiedzieć

4 października, 2021 Wyłączono przez W W

Rozwody to dość powszechne zjawisko, które nie zawsze jest przyjemne dla obu stron. W 2020 roku w Polsce doszło do 15,8 tys. rozwodów, co nie da się ukryć, jest sporą liczbą. W obecnych czasach wielu Polaków mieszka zagranicą. Jak w takiej sytuacji przebiega rozwód i czy rozwód w Polsce będąc za granicą w ogóle jest możliwy do przeprowadzenia? Zapraszamy do lektury!

Rozwód w Polsce będąc za granicą – kiedy można go przeprowadzić?

Na wstępie wyjaśnimy, że rozwód w Polsce będąc za granicą jest możliwy do przeprowadzenia w kilku przypadkach. Mianowicie:

  • gdy małżonkowie posiadają obywatelstwo polskie i niekoniecznie już tam mieszkają,
  • gdy małżonkowie mieszkali w Polsce, a jeden z nich dalej się tam znajduje,
  • gdy małżonek, który występuje o rozwód, co najmniej od roku przed rozpoczęciem sprawy mieszka w Polsce,
  • a także w kilku innych przypadkach.
Rozwód w Polsce będąc za granicą

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Równie ważne jest miejsce, w którym przeprowadzi się rozwód w Polsce będąc za granicą. Zwykle taka sprawa jest rozpatrywana przez Sąd Okręgowy, który znajduje się w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania obydwu małżonków. Jeżeli na tej, a także kilku innych podstawach, nie uda się wyznaczyć odpowiedniego miejsca, wskazuje je Sąd Najwyższy.

Warto również zaznaczyć, że rozwód można przeprowadzić za granicą, gdy oboje małżonków znajduje się w tym samym państwie. Należy brać jednak pod uwagę fakt, że prawo rozwodowe w niektórych państwach jest naprawdę rygorystyczne.