Sędzia sportowy – jakie należy posiadać cechy, by nim zostać?

Sędzia sportowy – jakie należy posiadać cechy, by nim zostać?

4 sierpnia, 2020 Wyłączono przez PL

Sędzia sportowy to poważna instytucja na każdym boisku, niezależnie od dyscypliny sportowej. To niezwykle trudny zawód, od którego zależą losy drużyn, zawodników, a niekiedy też emocje zgromadzonych na stadionach kibiców. Każdy arbiter powinien posiadać kilka istotnych cech warunkujących go do uprawiania zawodu. Oto kilka wskazówek, dla kogo przeznaczony jest ten zawód.

Praca dla pewnych siebie oraz odpornych na krytykę

Przede wszystkim sędzia sportowy powinien wykazywać się stanowczością. Zawód ten w żadnym stopniu nie jest wskazany dla osób uległych. Sędzia powinien być na boisku niczym dyrygent, który zarządza swoją orkiestrą. Jedno fałszywe wskazanie batutą i utwór może legnąć w gruzach. Podobnie jest w zawodzie sędziego, gdzie nawet najwięksi arbitrzy przechodzą próbę bycia pod presją. Przekonał się o tym m.in. Howard Webb, który w 2008 roku podyktował Austriakom rzut karny w meczu z Polską, czym spowodował medialną i publiczną burzę w naszym kraju.

the ball 488714 1280 1

Sędzia sportowy to także uczestnik najważniejszych sportowych wydarzeń

Warto też wspomnieć, że sędzia sportowy to również piękny zawód, który dostarcza wiele emocji. Bycie arbitrem w meczu, który podziwia cały świat i wykonanie swojej pracy bez pomyłki przynosi ogromną satysfakcję i umożliwia dobre zarobki. Jednak droga do tego etapu przeznaczona jest dla osób najlepszych. Dlatego warto stawiać sobie w tym zawodzie wysokie cele, aby za jakiś czas efekty ciężkiej pracy, mogły zaprocentować.