Siadanie niemowlaka – jak i kiedy rozpocząć naukę siadania?
29 października, 2019Nauka siadania to jedna z najważniejszych czynności, jakie możemy obserwować w rozwoju dziecka. Wielu rodziców, szczególnie posiadających pierwsze dziecko, zastanawia się kiedy maluch powinien zacząć siedzieć i na co zwrócić uwagę, by siadanie niemowlaka przebiegało w prawidłowy sposób. Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Serdecznie zapraszamy!
Siadanie niemowlaka – kiedy dziecko powinno zacząć siadać?
Przede wszystkim należy pamiętać, że siadanie niemowlaka to kwestia bardzo indywidualna, do której nie powinniśmy zmuszać czy zachęcać dziecka. Maluch podejmie pierwsze próby samodzielnego siadania, kiedy będzie na to gotowy. U niektórych dzieci możemy obserwować to nieco wcześniej, u innych później, jednak średnio umiejętność ta nabywana jest około 6-7 miesiąca życia. Nie należy jednak martwić się, jeśli Twój maluch jest starszy, a jeszcze nie chce siadać – tak jak już wspomnieliśmy, jest to kwestia bardzo indywidualna.
Na co zwrócić uwagę podczas nauki siadania u dziecka?
Kiedy zaobserwujemy pierwsze sygnały, że dziecko jest gotowe do siadania, takie jak sztywne trzymanie główki w górze, przez dłuższą chwilę czy podpieranie się na dłoniach lub przedramionach, w momencie leżenia na brzuszku, powinniśmy szczególnie zacząć obserwować naszą pociechę. Siadanie niemowlaka to bowiem etap, który jest bardzo ważny w rozwoju dziecka, a niewłaściwa postawa od najmłodszych lat może skutkować osłabieniem mięśni tułowia, nieprawidłowym chodem w przyszłości czy niewłaściwym rozwojem bioder. Należy korygować siad dziecka, w taki sposób, aby siedziało ono prosto, w rozkroku lub po turecku, gdyż takie postawy są prawidłowe.