Gdzie można swobodnie odetchnąć? Ranking smogu w Warszawie

Gdzie można swobodnie odetchnąć? Ranking smogu w Warszawie

24 listopada, 2022 Wyłączono przez MJ

W ostatnich latach zaczęliśmy zwracać naprawdę dużą uwagę na jakość powietrza w naszym środowisku, szczególnie w dużych miastach. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że hasła takie jak „smog Warszawa” co sezon grzewczy biją rekordy popularności w rozmaitych wyszukiwarkach. Zacznijmy od przybliżenia samego terminu – smog pojawia się, gdy występuje pewna kombinacja warunków pogodowych w zanieczyszczonym przez człowieka środowisku (na co wpływ ma głównie intensywny ruch samochodów spalinowych oraz ogrzewanie domów węglem). Powstaje mgła, w której gromadzą się zanieczyszczenia – przez to przebywanie w niej jest szkodliwe dla ludzi oraz zwierząt.

smog Warszawa

Smog w Warszawie – gdzie jest najgorzej?

Rozpatrując temat smogu w Warszawie – warto rzucić okiem na mapy, które w czasie rzeczywistym pokazują jakość powietrza w danym mieście takie, jak Airly. Analizując dane, które dostarczają takie serwisy można wysnuć pewne wnioski, które pozwolą stworzyć ranking czystości powietrza w Warszawie. Choć wielu mogłoby się wydawać, że pod tym kątem najgorzej wypada Praga Północ (niegdyś dzielnica owiana złą sławą, dziś uwielbiana za swój mikroklimat), wyniki są zgoła odmienne. Najgorszy wynik przypada dzielnicy, która w dużym stopniu kojarzona jest z wygodnym, wręcz luksusowym życiem – to Wilanów. Kiepski wynik tej dzielnicy w wielu rankingach związany jest również z faktem, że jej mieszkańcy mają słaby dostęp do miejsc rekreacji takich, jak ścieżki rowerowe czy sklepów z nieprzetworzoną, ekologiczną żywnością w porównaniu do innych części Warszawy.

smog Warszawa

Najlepsze powietrze w Warszawie

Niechlubny ranking smogu w Warszawie zamyka oczywiście nieformalny zwycięzca, a więc dzielnica, w której powietrze jest najczystsze. W tym wypadku zgodnie z jej nazwą jest to Wesoła – prawdopodobnie nie bez znaczenia jest jej położenie. Leżąc na wschodnim krańcu Warszawy blisko jej do terenów zielonych i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, co z pewnością wpływa na czystość powietrza w tej okolicy. Jest jeszcze kilka dzielnic, w których warszawski smog nie będzie tak dotkliwy, jak w innych częściach miasta. Są to kolejno: Wawer, Rembertów, Bemowo oraz Żoliborz. Pierwsza piątka najczystszych dzielnic Warszawy to z pewnością miejsca, które możemy brać pod uwagę, myśląc o miejscach, w których możemy bez zmartwień uprawiać sport i rekreację. Warto jednak mieć w pamięci, że gdy nadchodzi sezon jesienno-zimowy, a poziom zanieczyszczeń w powietrzu zwiększa się – za każdym razem sprawdzajmy na bieżąco, czy smog w okolicy nie będzie zbyt uciążliwy, by dłużej przebywać na świeżym powietrzu.