Sprzęt ratowniczy, czyli co znajduje się w karetce?

Sprzęt ratowniczy, czyli co znajduje się w karetce?

8 marca, 2021 Wyłączono przez A S

Chcesz poznać historię karetki pogotowia i dowiedzieć się co znajduje się w jej wyposażeniu? Sprawdź jaki sprzęt ratowniczy jest w każdym ambulansie!

Historia karetki pogotowia

Ambulans, czyli karetka pogotowia ratunkowego, to specjalny środek transportu, który wysyłany jest na miejsce wypadku bądź do osoby chorej. Przeznaczony jest więc do udzielania pomocy, a także transportu chorych lub poszkodowanych z miejsca zdarzenia do szpitala. Pomysłodawcą pierwszej karetki był Dominique-Jean Larrey, który był lekarzem wojskowym. W 1792 roku wraz z całym zespołem chirurgów oraz pielęgniarek, udzielał pomocy rannym żołnierzom i ewakuował ich z pola bitwy wozami zaprzęganymi w konie. Pierwsze ambulanse, które zaczęły przypominać te dzisiejsze, pojawiły się dopiero w latach 60. XX wieku.

Sprzęt ratowniczy w ambulansie

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów ambulansów, między innymi karetki transportowe, czy specjalistyczne. Niezależnie od jej typu, w każdej z nich znajduje się podstawowy sprzęt ratowniczy i medyczny. Praktycznie zawsze znajdą się w niej nosze z pasami mocującymi, stojak do kroplówek. Często także dodatkowe nosze, krzesełko kardiologiczne, czy deska ortopedyczna. Nie może zabraknąć w niej oczywiście takich elementów jak torba i plecak medyczny, w których znajdują się zestawy opatrunków, bandaży, chust oraz specjalistyczny sprzęt do opatrywania ran. W każdej karetce dostępny jest również defibrylator, respirator, ssaki, czy pulsoksymetry i pompy infuzyjne oraz wiele innych mniejszych, ale równie ważnych elementów, np. stetoskop, latarki diagnostyczne, nożyczki, czy komplety rękawiczek, strzykawek i igieł.